Fahrettin Koca açıkladı: 3 doz aşı yerli aşı olacak!

Fahrettin Koca açıkladı: 3 doz aşı yerli aşı olacak!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yerli korona virüs aşısının Eylül veya Ekim aylarında kullanıma açılabileceğini aktarırken önemli açıklamalarda bulundu.

Edirne Ziyaretinde Yeni Şafak Gazetesi’nden Hüseyin Likoğlu’na açıklamalarda bulunan Koca, yerli aşı çalışmaları, aşı tedariği ve korona virüse karşı geliştirilen ilaçlar hakkında bilgi verdi.

2.jpg

Fahrettin Koca, Türkiye’nin nüfusunun 3 katı oranında aşı tedariki için anlaşma yapıldığını kaydederken vatandaşlara uygulanacak olan üçüncü dozların yerli aşılar ile yapılabileceğini belirtti. Sonrasında ise bakan Koca şunları ekledi; ’’Okul öncesi dönemde; 18 yaş ve üstü vatandaşlarımızı komple aşılamış olmalıyız diye düşünüyorum. Okullar açılmadan önce vakaların 1000’in altına düştüğünü görmeliyiz." dedi. 

1.jpg​​​​​​​

Faz 3’e Geçiliyor

Erciyes Üniversitesi tarafından geliştirile korona virüs aşısının faz 2 çalışmalarının bittiğini aktaran Koca şunları ekledi; ‘’Faz-2 değerlendirmeleri yapılıyor. Faz-3 aşamasına geçmek üzere. Zannediyorum bir iki hafta içerisinde Faz-3’e geçilmiş olur. Beklendiği gibi olursa, Faz-3 aşamasından sonra üretim ile birlikte eylül-ekim ayında kullanıma geçeceğimizi düşünüyoruz." Dedi. 

3.jpg​​​​​​​

Yerli Aşı Rapel Aşısı Olacak

Fahrettin Koca yaptığı röportaj sırasında önemli bilgiler verdi. Koca, birden fazla yerli aşının 2021 yılının sonuna doğru Türkiye’de kullanıma geçebileceğinin altını çizerken şunları ekledi, ‘’En az 6 ay geçtikten sonra olmak üzere; rapel yani hatırlatma dozları tek doz olarak öneriliyor. Bu durumda rapel dozlarını, hatırlatma dozlarını yerli aşı ile yapabileceğimizi düşünüyorum. Yerli aşının, aynı zamanda rapel aşı ihtiyacımızı da giderebileceğini düşünüyorum. Bunu Bilim Kurulu belirleyecek, kimlere, ne zaman rapel-hatırlatma tek doz aşısı yapılması gerektiğini." dedi.