Evi Olana Yüzde 60 İndirimli Kredi! Bu Fırsat Kaçmaz!

Evi Olana Yüzde 60 İndirimli Kredi! Bu Fırsat Kaçmaz!

Kentsel dönüşüm kredileri % 60 indirimli olacak şekilde ayarlandı. Bu krediler için 200.000 liraya kadar limit biçildi. Kredilerin ilk başvuruları alındı. Kredilerin faiz oranı 0.98’ lerdedir.

Kentsel dönüşüm kredileri % 60 indirimli olacak şekilde ayarlandı. Bu krediler için 200.000 liraya kadar limit biçildi. Kredilerin ilk başvuruları alındı. Kredilerin faiz oranı 0.98’ lerdedir. Ayrıca kentsel dönüşüm için başvuran 28 kişinin ise konutlarında dönüşümler sağlandı. Ülkemizde bulunan 6.7 milyon riskli yapıyı en Elzem şekilde dönüştürmek için hazırlıklar başladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yeni çalışma geldi evini kentsel dönüşüm ile dönüştürmek isteyen kişilere ucuz maliyetli kredi desteği miktarı da artırıldı. Anlaşmalı bankalar tarafından kullanılan kredilerin limiti 125 bin liradan, 200 bin liraya çıkarıldı. Kentsel dönüşüm için başvurmak isteyen kişilerin kredi başvuruları da başladı. Bu süreçte evini kentsel dönüşümle dönüştürmek isteyen hak sahiplerinin 28 tanesine ucuz maliyetli kredi onayı da verildi.

screenshot-26.jpg

Krediler talep edilen konuya göre de değişiklik göstermektedir. Güçlendirme kredisi kullanan kişiler için 50 bin TL ile 80 bin TL'ye kadar kredi sunulmaktadır. İşyeri yapımı ve işyeri edindirme kredileri için ise 125 bin lira ile 200 bin liraya kadar kredi sunulmaktadır. Ayrıca kişilere faiz desteği de sağlanacaktır. Bu faiz desteğinde toplam kredi tutarı 625 bin liradan 1 milyon liraya çıkarıldı. Tüm kalemlerde ise toplamda yüzde atmış oranında bir artış sağlandı.

Krediler için 1 yıl başvurma hakkınız bulunuyor. Kentsel  dönüşüm için çıkarılan yasa içeriği sonrasında konutunu ve işyerini dönüştürmek isteyenler için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı faiz desteği veriyor ve bu destekten yararlanabilmek için konutunuzun riskli alanda bulunması veya riskli yapı olduğunu raporunun tespit edilmiş olması gerekmektedir. Tahliye edilmiş konutlara da destek sağlanmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 0.40 faiz oranına kadar kredi desteği sunmaktadır ve faiz ödemesi desteği de gerçekleştiriyor. Faiz destekli krediler de konutlar için maksimum 10 yıl işyerleri için ise maksimum 7 yıl uygulanmaktadır.

Krediye nasıl başvurulur?

Öncelikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirtilen firmalara denetim başvurusunda bulunur ve riskli yapı olduğuna dair tespit raporu alınır. Bakanlık tarafından riskli yapı olduğu anlaşılan bölgeler için başvuruya gerek yoktur. Aynı zamanda belirtilen kurumlardan 2 / 3 oy çoğunluğu ile kentsel dönüşüm kararının alınması gerekir.

Bu süreçte müteahhit ile anlaşma yapılır ve sözleşmeler hazırlanır. Hak sahibi olan kişi bankaya giderek Kentsel Dönüşüm Kredisi başvurusunda bulunur. Sonrasında faiz desteği için kredi başvuru evraklarını bakanlığa iletir ve onay beklenir. Bakanlıktan gelen onay ile birlikte kentsel dönüşüm süreci başlar. Krediler talep edilen konuya göre de değişiklik göstermektedir. Güçlendirme kredisi kullanan kişiler için 50 bin TL ile 80 bin TL'ye kadar kredi sunulmaktadır. İşyeri yapımı ve işyeri edindirme kredileri için ise 125 bin lira ile 200 bin liraya kadar kredi sunulmaktadır.