Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Tarafından Elektrik Abonelikleri Yasaklandı!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Tarafından Elektrik Abonelikleri Yasaklandı!

Aboneliklerin yasaklandığı duyuruldu. Nisan, Mayıs ve Haziran ayının kapsayacak şekilde yapılan elektrik abonelikleri yasaklandı. Yasaklama kararı alınan durumun detayları açıklandı.

Aboneliklerin  yasaklandığı duyuruldu.  Nisan, Mayıs ve Haziran ayının kapsayacak şekilde yapılan elektrik abonelikleri yasaklandı. Yasaklama kararı alınan durumun detayları açıklandı. Sektörde çok konuşulan bir karar oldu. Elektrik dağıtım ve perakende satış şirketleri aldıkları yeni karar ile 3 ay boyunca yeni abonelere ikili anlaşma gerçekleştirme yiyecekler serbest tüketiciler için elektrik satışı durduruldu. Sebep ise serbest tüketicilerin mevzuata aykırı olarak işlem yapmalarıdır. Ayrıca gerekli bazı belgelerin zamanında sunulmamış olması bu durumu etkiledi.

screenshot-5.jpg

3 ay boyunca sözleşme yapılmayacak. Bu durum ile milyonlarca vatandaşı ve aboneyi ilgilendiren yeni bir olay yaşandı. 2021 yılı için belirlenen serbest tüketici limiti 200 kilovatsaat olarak belirtildi. Bu durumla birlikte 76 lira ve üzeri fatura gelen kişiler serbest tüketici elektriğinden yararlanabiliyorlar. Kişiler bulundukları il ya da bölge sınırlaması olmaksızın elektrik satın alacağı şirketi veya üreticiyi kendisi belirleyebilir. Ayrıca aboneler ilk önce söz konusu bu şirketle pazarlık yapabiliyorlar, bu durumda ise Elektrik Dağıtım için daha uygun fiyatlarda anlaşmalar sağlayabiliyor.

2021 yılı ile birlikte 2.7 milyon abone serbest tüketici olma olanağına kavuştu. Ülkemizde serbest tüketici sayısı 23.5 milyon seviyelerine ulaştı. Türkiye'de birçok toptan satış gerçekleştiren şirket ikili anlaşma yöntemi ile piyasadaki abonelere elektrik satışı gerçekleştirebiliyor. Şehir içi Elektrik Dağıtım şirketleri ve bunların çevredeki kardeş kuruluşları serbest tüketiciler ile anlaşma sağlayabiliyor ve elektrik satışı gerçekleştiriyorlar.

Elektrik  tedarik eden ve elektrik alan kişileri bir piyasada toplayan bu düzenleme milyonlarca dolarlık bir büyüklüğe ulaştı. Bu pazarda zaman zaman mevzuata aykırı durumlar ve abone istismarları yaşanabiliyor. Bazı şirketlere yönelik önemli kararlar alındı. Birçok şirket için Nisan, Mayıs ve Haziran ayları içerisinde ikili anlaşma yapılamama kararı verildi. Serbest tüketicilere elektrik satma yasağı getirildi. Alınan bu kararla birlikte artık 3 ay abone alamayacaklar.

Yasaklandı

Nisan, Mayıs ve Haziran ayının kapsayacak şekilde yapılan elektrik abonelikleri yasaklandı. Yasaklama kararı alınan durumun detayları açıklandı. Sektörde çok konuşulan bir karar oldu. Elektrik dağıtım ve perakende satış şirketleri aldıkları yeni karar ile 3 ay boyunca yeni abonelere ikili anlaşma gerçekleştirme yiyecekler serbest tüketiciler için elektrik satışı durduruldu. Sebep ise serbest tüketicilerin mevzuata aykırı olarak işlem yapmalarıdır. 3 ay boyunca sözleşme yapılmayacak. Bu durum ile milyonlarca vatandaşı ve aboneyi ilgilendiren yeni bir olay yaşandı. 2021 yılı için belirlenen serbest tüketici limiti 200 kilovatsaat olarak belirtildi. Bu durumla birlikte 76 lira ve üzeri fatura gelen kişiler serbest tüketici elektriğinden yararlanabiliyorlar.