Emeklilerin Bayram İkramiyesi Zammı Ne Kadar Olacak?

Emeklilerin Bayram İkramiyesi Zammı Ne Kadar Olacak?

2021 yılında emekli vatandaşlara ödenecek olan bayram ikramiyelerine enflasyon zammı yapılacağı ifade edilmişti. Peki enflasyon zammı sonrasında bayram ikramiyeleri ne kadar olacak? İşte detaylar…

Cumhurbaşkanı Erodoğan, geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamada, emekli vatandaşların bayram ikramiyelerine enflasyon zammı yapılacağını duyurmuştu. Müjdeli haber sonrasında emekliler bayram ikramiyelerinde ne kadar artış olacağını merak etmeye başladı.

3052067-810x458.jpg

2021 yılında emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramlarından önce ikramiye ödemesi yapılacak. İlk ikramiye ödemesi Mayıs ayında gerçekleştirilecek, Cumhurbaşkanı Erdoğan ikinci ikramiye için Temmuz ayını işaret etmişti.

Emekli Maaşına Ne Kadar Zam Yapılacak?

Emekli maaşlarına net olarak ne kadar zam yapılacağı henüz belli değil, ancak ortaya atılan bazı senaryolar bulunuyor.

İlk senaryoya göre emekli maaşlarına 6 aylık enflasyon oranı yansıtılabilir. Mayıs ayındaki emekli maaşına Ocak ayındaki yüzde 8.36’lık enflasyon oranı yansıyabilir, ikinci ikramiyeye ise Temmuz ayındaki enflasyon oranı yansıyabilir.

İkinci formüle göre ise geçtiğimiz yılın enflasyon oranının yansıtılması. 2020 yılının enflasyonu yüzde 14.60 olarak açıklanmıştı. İkramiyeden bir önceki ayda oluşan yıllık enflasyon yansıtılırsa eğer bu oran değişecek.

Türkiye Emekliler Derneği önerisi dikkate alınırsa eğer 2018 yılından beri gerçekleşen enflasyon ikramiyeye yansıtılabilir.

emekli-ikramiyesi-ne-zaman-odenecek-son-dakika-emekli-ikramiyesi-odeme-tarihi-belli-oldu-h1584549109-c698ed.png

Ödemeler Bayramlardan Önce Yapılacak

Hali hazırda emeklilere 1000 TL ikramiye ödemesi yapılıyordu, Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada bu miktara enflasyon zammı yapılacağını ifade etmişti. Ödemeler Ramazan ve Kurban bayramlarından önce emekli maaşının alındığı hesaba yapılıyor.