Emeklilere ek ödeme: Nisan’da başlıyor!

Emeklilere ek ödeme: Nisan’da başlıyor!

On binlerce insani ilgilendiren düzenlemeyle birlikte uzman erbaşla, yaş haddini doldurdukları yılın Ağustos ayları içerisinde emekliye sev edilecekler. Bu değişikliklerden kaynaklı 1 Nisan’dan itibaren 100 liralık ek ödemeden emekliler de yararlanacak.

 

On binlerce insani ilgilendiren düzenlemeyle birlikte uzman erbaşla, yaş haddini doldurdukları yılın Ağustos ayları içerisinde emekliye sev edilecekler. Bu değişikliklerden kaynaklı 1 Nisan’dan itibaren 100 liralık ek ödemeden emekliler de yararlanabilecek.

3.jpg

Uzman erbaşların yaş gerekliklerini yani yaş haddinin tespitinde, doğum tarihlerinde ay ve gün yazılı olmayanların emeklilik işlemlerinde doğum tarihi olarak ‘1Temmuz’’ esas alınacaktır.

Uzman olan erbaşların emeklilik ve intibak işlemlerini de içeren Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 5 Mart 20201 tarihiyle birlikte Rezmi Gazete’de yürürlüğe girdiği biliniyor. Söz konusu yapılacak olan SGK uygulamaları da açığa kavuşturuldu.

5e259c6fadcdeb1548617fc0.jpg

Emekli Sandığı Kanuna eklenen hükümlerin gerekliklerince çevresinde uzman erbaşla (55) yaşını doldurdukları tarihe kadar çalışabilecekler. 55 yaşını doldurdukları tarihte yaş haddinden resmen emekliye sev edilebilecekler. Bu şekilde emekliye sevk edilenler hakkında emekli veya yaşlı aylığı bağlanması için 2008/Ekim ayı öncesi ve sonrasına göre Emekli Sandığı Kanununa veya SGK (5510 sayılı) Kanunu hükümlerine göre işlem yapılacaktır.