Emeklilere anında 3 aylık nakit avans ve 10 maaş kredi fırsatı

Emeklilere anında 3 aylık nakit avans ve 10 maaş kredi fırsatı

Yüzbinlerce emekli vatandaşı rahat ettirecek uygulama devam ediyor. SGK, SSK veya Bağ-kur emeklisi olan kişiler için kredi ve avans ödemesi yapılacağı açıklandı! Emekli maaşının gelmesini bekleyenlere yönelik avans uygulamasında Sosyal Güvenlik Kurumu

 Yüzbinlerce emekli vatandaşı rahat ettirecek uygulama devam ediyor. SGK, SSK veya Bağ-kur emeklisi olan kişiler için kredi ve avans ödemesi yapılacağı açıklandı! Emekli maaşının gelmesini bekleyenlere yönelik avans uygulamasında Sosyal Güvenlik Kurumu günümüz net asgari ücret tutarının 3 katına kadar ödeme sağlıyor ve bu süre zarfında faiz ödemesi olmadan aylık taksitlerle geri alıyor. Kredi fırsatı bu sistemin hayata geçmesi ile birlikte SGK’ ya yazılı emeklilik dilekçesi başvurusunda bulunan kişilere maaşının 3 katına kadar avans ve 10 aylık maaşı kadarda Kredi fırsatı verilecektir.

SGK, SSK ve bağ-kur'lular için düzenlenen bu 3 maaş avans ve 10 maaş kredi fırsatını şartları nelerdir?

screenshot-30.jpg

SGK’ dan gelen açıklamaya göre SGK SSK ve bağ-kur emeklisi olan yüz binlerce kişi için güzel bir haber geldi. Emeklilik süreci içerisinde faiz ödemesinde bulunmadan 10 maaşa kadar kredi ve 3 aya kadar avansı fırsatı sunuluyor.

Ayrıca bu uygulamanın sadece emeklilik için dilekçe verenleri değil bütün emeklileri kapsaması da gündemdedir. Birçok emekli yaşamış olduğu ekonomik sıkıntılar sebebiyle bu uygulamayı merakla bekliyor. Uygulamanın hayata geçirilmesi ile birlikte SGK’ ya başvuru yapacak emekli kişiler maaşının 3 katına kadar avans ve 10 aylık kredi kullanma fırsatı elde edebilecekler. Örnek verecek olursak 1500 TL maaş alan bir kişi kullanmış olduğu 3 aylık avansla birlikte 4500 lira para alabilecek, bu para daha sonrasında maaşından taksitlerle kesilecektir.

screenshot-32.jpg

Bu avans sistemi için herhangi bir faiz uygulaması yapılmayacaktır. Emeklilik süreçlerini bekleyen kişiler için SGK kapsamı içerisinde bu avans imkanı sağlanmaktadır. Uygulamanın yürürlüğe girmesi ile birlikte SGK başvuru yaparak maaşlarının 3 katı kadar avans kullanmakla birlikte, 10 maaşı kadar kredi alma hakkı kazanıyorlar.  Emeklilik şartını her alanda taşıyan kişileri ilgilendirmektedir. Yaş, prim şartlarını yerine getiren ve emekli olmaya hak kazanan kişiler SGK kapsamında bu uygulamalara başvurarak maaşlarını yaklaşık olarak 10 gün kadar kısa süre içerisinde almak için hak kazanacakları belirtilmektedir.

Ayrıca maaş bağlanma sürecinde uzamış olan kişiler için de 8.500 TL'ye varan avans ödemeleri yapılacağı belirtiliyor. Ülke genelinde emekli olmak için zamanı gelen kişilerin SGK belirtmiş olduğu 3 şartı aynı anda yerine getirmesi beklenmektedir.  Bu şartları yerine getirmeleri durumunda ödemeleri yapılacaktır. Emekli aylığını yeni alacak kişiler için yapılan işlemlerde eskiye nazaran daha hızlı şekilde yapılmaktadır.  

screenshot-31.jpg

Düzenleme ile SGK' ya emeklilik başvurusunda bulunan kişiler 1 hafta ile 10 gün içerisinde tek bir dilekçe vererek ödeme alabilecekleri belirtilmiştir. Ayrıca emeklilik başlatma süreci içerisinde 90 gün şartı bulunuyor bu şarttan daha uzun sürmesi durumunda avans sistemi ve kredi sistemi anlık devreye girecektir.  Emeklilik başvurularını yapmaları ile birlikte 90 günü geçmesi durumunda bu uygulama devreye giriyor ve 90 günü geçmesi durumunda aylık bağlanmamış olursa emekli vatandaş yazılı olarak vermiş oldukları dilekçe ile birlikte 3 aylık avans alma hakkını kazanıyorlar. Bu avans faizsiz olarak ilerleyen süreçlerde kişinin maaşından taksitli bir şekilde alınmaktadır.