Emekliler Dikkat! Bunu Yapanın Maaşı Yanar!

Ramazan Bayramı dolayısıyla emeklilere 1.100 TL bayram ikramiyesi veriliyor, emekli vatandaşların paralarına sağlıklı bir şekilde ulaşabilmeleri için dikkat etmeleri gerekiyor.

Son dönemlerde dolandırıcıların hedefinde emeklilerin bayram ikramiyeleri bulunuyor. Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, devletin pandemiden dolayı ihtiyaç sahibi vatandaşlara gerçekleştirmiş olduğu yardımlarda dolandırıcıların gözü olduğunu, vatandaşların dikkatli olması gerektiğini ifade etti. Gündüz, dolandırıcıların telefona gönderdikleri SMS’ler ile vatandaşları dolandırmaya çalıştığını belirtti.

cfc5a054c6535ae7465b56a55191bc3d-640x640.jpg

Sahte Sitelerle Bilgileri Çalıyorlar

Dolandırıcıların son dönemde en çok tercih ettiği yöntemlerin başında ‘oltalama’ adı verilen yöntem geliyor. Bu yöntemde, vatandaşların telefonlarına SMS’ler gönderiliyor ve mesajda; bayram ikramiyenizi, destek ödemenizi, pandemi yardımınızı, sosyal destek ödemenizi, almak için aşağıdaki linke tıklayın ifadeleri kullanılıyor. Resmi kurumlar tarafından kullanılan SMS profili vatandaşların güvenini kazanmak için dolandırıcılar tarafından tercih ediliyor. Vatandaşlar bu mesajın resmi kurumlardan geldiğini zannedip linke tıklandığında ise yine resmi kurumların internet sitesine benzeyen ancak sahte bir site ile karşılaşıyor. Bu siteye bilgilerin girilmesi halinde vatandaşın tüm bilgileri dolandırıcıların eline geçmiş oluyor.

Devletin pandemi döneminde maddi zorluk yaşayan vatandaşlara, emeklilere, ve işletme sahiplerine sağladığı birçok destek paketi bulunuyor, dolandırıcıların göndermiş olduğu linklere tıklanması ve bilgilerin verilmesi devletin sağlamış olduğu desteğin dolandırıcıların eline geçmesine neden olabiliyor.

Son olarak emekli vatandaşlara yılda iki kez verilen bayram ikramiyesi 1.100 TL’ye yükseltilmişti, bu ödeme için herhangi bir başvuru gerekmemesine rağmen dolandırıcılar emekli vatandaşlara, ‘Bayram ikramiyesi için buradan başvuru yapabilirsiniz’ şeklinde mesajlar göndererek mağduriyet oluşmasına neden oldu. Vatandaşlara bu konuda uyarılar yapılmaya devam ediliyor, resmi kurumlar haricindeki hiçbir açıklamaya itibar edilmemesi ve telefona gönderilen bu SMS’lerdeki linklere tıklanmaması isteniyor. Linklere tıklanması ve bilgilerin verilmesi halinde hesabınızdaki tüm para dolandırıcıların eline geçebilir.

Linklere Tıklamayın

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, dolandırıcıların sürekli yöntem değiştirdiğini, vatandaşların bunlara karşı dikkatli olması gerektiğini ifade etti. Kendisine de gönderilen mesajda ilgili bankanın logosu kullanılarak, ‘Bayram ikramiyeniz onaylandı, buradan kolayca ulaşabilirsiniz’ ifadelerinin kullanıldığını ancak bu şekilde gönderilen mesajların dolandırıcılık için hazırlanmış tuzak olduğunu ifade etti.

2978638-810x458.jpg

Şu günlerde emekli vatandaşlara bayram ikramiyeleri ödeniyor, bu kapsamda özellikle yaşlı vatandaşların bu tarz dolandırıcılıklara karşı çok daha dikkatli olması gerekiyor. Gönderilen mesajdaki linklere tıklanması banka hesaplarının boşatılmasına ve kimlik bilgilerinin karşı tarafın eline geçmesine neden olabilir. Böyle mesajlara itibar edilmemesi ve geldiği anda silinmesi gerekiyor.