Emekli ve Memura Yeni Zam! Gözler Oranlara Çevrildi!

TÜİK’ in açıkladığı yeni enflasyon oranları ile emekli ve memur maaşlarına gelecek olan zam kapıda. Hem emekliler hem de memurlar tarafından bu zam oranları araştırılmaya başlandı.

TÜİK’ in açıkladığı yeni enflasyon oranları ile emekli ve memur maaşlarına gelecek olan zam kapıda. Hem emekliler hem de memurlar tarafından bu zam oranları araştırılmaya başlandı. Gelecek olan zam oranlarını yönelik tahminlerde gündemde yer alıyor. TÜİK tarafından dün nisan ayı enflasyon rakamları açıklandı. Açıklanan enflasyon rakamları sonrasında emekli vatandaşlar için Temmuz ayında zam yoldayken, memurlar için ise enflasyon farkı müjdesi bulunuyor. SGK, SSK ve Bağ-kur kapsamında emekli maaşı enflasyon zammı ne kadar olacak? 2021 yılı içerisinde en düşük emekli maaşı ne kadar? Emekli ve memurun maaşında olması beklenen zam miktarları...

screenshot-161.jpg

TÜİK tarafından Nisan ayı enflasyon oranları açıklandıktan sonra herkesin gözü gelecek olan yeni zamlara yönlendir. Yeni maaş miktarları hakkında tahminler gündemde yer alıyor. Dün açıklanan enflasyon rakamlarından sonra Temmuz ayı içerisinde emekliye zam, memur ise enflasyon farkı müjdesi bekleniyor.

SGK, SSK ve Bağ-kur kapsamında enflasyon zammı oranı ne kadar olacak? 2021 yılı içerisinde en düşük emekli maaşı ne kadar? Emekli maaşı için enflasyon zammı ne kadar? Önümüzdeki 3 ay içerisinde enflasyon oranlarında bir yükseliş yaşanmasa bile nisan ayı verileri ile birlikte en düşük memur maaşı 3186 lira olacak. Bu durum Ocak ayındaki en düşük memur maaşı 358 lira artışla, 3523 liradan 3782 liraya ulaşmıştı.

Yeni Zam

screenshot-164.jpg

Şimdi oluşan enflasyon farkı ile birlikte 3989 liraya çıkmış bulunuyor. Emekli için en düşük maaş 1500 lira olacak. SSK ve Bağ-kur Temmuz ayında alacakları 6 aylık enflasyon sonucunda çıkan oran ne olursa maaşlarını buna göre alacaklar. Ocak ayında en düşük esnaf maaşında 135 lira artış yaşanmıştı. Bununla birlikte 1627 liradan 1767 liraya, en düşük çiftçi maaşı ise 1534 lira iken 128 liralık artışla 1662 liraya çıkmıştı.

screenshot-162.jpg

Ülkemizde son 3 ayın içerisinde oluşan yüzde 5.46 enflasyonla şuan için en düşük emekli maaşının 1859 liraya ulaşacağı, 2000 yılından önce emekli olan SSK'lı kişiler için ise en düşük maaşı 2 bin 420 lira olacağı tahmin edilmektedir. Bu oranlar enflasyon oranı hiç yükselmese bile gerçekleşecek. Geriye kalan aylarda enflasyon oranı hiçbir değişim yaşanmaması ya da enflasyonun 0 çıkması yükselecek olan maaş miktarına etkilememektedir. SSK'lı bir emekli birey için en düşük aylık 1500 lira olarak uygulanıyor. Ayrıca emekli maaşında yaşanan artıştan, dul ve yetim maaşı alan kişilerde yararlanacaklar.