Emekli ikramiyelerine ne kadar zam yapılacak?

Emekli ikramiyelerine ne kadar zam yapılacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, enflasyon oranında artış yapılan bayram ikramiyelerinin Ramazandaki ilk ödemesini Mayıs başında Kurban Bayramı ödemesini de Temmuz ortasına doğru gerçekleştireceği bilgisini paylaşmıştı.

CNN TÜRK Muhabiri olan Gülşen Çoşkun emekli ikramiyeler için yapılacak zamla ilgili olarak filirlerini paylaştı. Coşkun, zamla ilgili olarak 3 formül bilgisini verdi. CNN TÜRK Muhabiri Gülşen Coşkun’un satırbaşları ise şu şekilde;

640xauto.jpg

‘’İlk olarak mevcut tabloyu özetleyelim, sonrasında ihtimalleri ve formülleri göz önüne alalım. Bilindiği gibi mevcutta bin TL ikramiye ödenmekteydi. Bu yıl enflasyon artışı gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan bu müjdeyi vermişti. Yaklaşık olarak 13 milyon emekliyi ve vefat eden sigortalıların yakınlarına ödenmekte ikramiyeler.

13 milyon emekliyi ve vefat eden sigortalıların yakınlarına ödenen ikramiyeler yakında verilecek. Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde hesaplara yatacak. Ödemeler otomatik olarak emekli maaşı alanların hesabına yatacak.

2-002.jpg

Peki ne kadarlık bir zam olacak? Şu an için net değil ancak ortaya atılan bazı senaryolar bulunuyor. İlk olarak 3 başlıkta konuşulan formüller var. Birincisi 6 ayda bir enflasyon artışının yansıtılması. Baktığımızda ilk ikramiyeye Ocakta’ki yüzde 8.36’lık oranın yansıtılması şeklinde. İkinci ikramiye de Temmuz’da belli olacak yani enflasyon oranın yansıtılması olarak özetlenmekte.

Bir diğer formül ise yıllık enflasyon yanısıtılması. 2020 yılı enflasyon yansıtılması durumunda bu oran yüzde 14.60 olacak. Son olarak üçüncü formül kalıyor. 2018 yılından bu yana meydana gelen enflasyon ikramiyelere yansıtılması yönünde talep bulunuyor. Dediğimiz gibi bunlar sadece konuşulanlar ve senaryolar. Son durum neler olacak bizlerde merakla bekliyoruz’’ dedi.