Elektrik Tüketim Desteği Veriliyor! Her Ay 250 TL Hemen Alabilirsiniz!

Birçok vatandaş bakanlık bünyesinde verilen elektrik tüketim desteğini araştırıyorlar. Elektrik tüketim desteği hangi şartlar altında verilmektedir? Elektrik tüketim desteği kapsamında ne kadar ücret ödenmektedir? Bu destekten kimler yararlanabilir?

Birçok vatandaş bakanlık bünyesinde verilen elektrik tüketim desteğini araştırıyorlar. Elektrik tüketim desteği hangi şartlar altında verilmektedir? Elektrik tüketim desteği kapsamında ne kadar ücret ödenmektedir? Bu destekten kimler yararlanabilir? Vatandaşlar tarafından merak ediliyor. İşte tüm detayları... 3294, 2022 sayılı kanun kapsamında sosyal yardım programlarından faydalanan ihtiyaç sahibi haneler için elektrik tüketim desteği de verilmektedir. Ayrıca bu destek için herhangi bir kuruma da başvuru yapılması gerek olmamaktadır.

screenshot-155.jpg

Elektrik tüketim desteği hakkından yararlanacak kişilerin kimlik belgeleri ile birlikte elektrik faturalarında alıp PTT şubelerine gitmeleri yeterli olacaktır. Başvuru sonrasında 3294 ve 2022 sayılı kanun kapsamında yardım almaya ilişkin hak sahibi olmuş ve bu sahipliği devam eden hamileler için kimlik kartı ve mesken tipi faturası ile faturalarında destek ödemesi yapılır. Ödemeler hane halkı sayısına göre değişiklik göstermektedir. Öncelikle 1 ila 2 kişilik hane halkı için aylık 70 kw, 3 kişilik hane halkı için aylık 100 kW, 4 kişilik hane için aylık 125 kW, 5 ve daha fazla kişilik haneler için ise Aylık 150 kW karşılığında maddi destek sağlanır.

Devlet Desteği

Bu ödemeler kişilerin faturalarını aylık olarak yapılmaktadır. Bu süreçte kişilere sadece elektrik desteği yardımı değiş yakacak yardımı da yapılmaktadır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarınca bu yardımlar gerçekleştirilir. İhtiyaç sahibi hanelere Türkiye Kömür İşletmesi tarafından bedelsiz olarak kömür verilmektedir. Bu durumda 18 yaş üstü aile bireyleri için kömür yardımı yapılmaktadır. Sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi olan hane halkına 500 kilo kömür desteği yapılmaktadır.

screenshot-157.jpg

Kömür destekleri kış aylar öncesinde sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ile Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen sevkiyat programına göre hanelere teslim edilir. Dağıtım miktarları ise Hazine ve maliye bakanlığınca belirlenmektedir. Yakacak yardımları 3294 sayılı kanun bünyesinde sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi hanelere, sosyal güvencesi olan fakat hane içinde kişi başı gelirin Asgari ücretin 1/3 günden az olan hanelere, 18 yaş üstü bireylere verilmektedir.

screenshot-156.jpg

Bu kapsamda yakacak yardımları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları tarafından Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde sevkiyat programı sonrasında kış ayları öncesinde kişinin hanesine kömür teminatı sağlanır. Şu an için 500 kilo kömür verilmekle birlikte kömür miktarları Hazine ve Maliye Bakanlığınca o yıla ait dağıtım miktarlarına göre de değişiklik göstermektedir.