Elektrik faturalarında devlet desteği! Devlet ayda 118 lira destek sağlıyor...

Elektrik faturalarında devlet desteği! Devlet ayda 118 lira destek sağlıyor...

Maddi durumu kötü olan fatura ödeyemeyecek durumda olan yüzlerce insan için devlet tarafından başlatılan elektrik faturaları desteği ödemeleri devam ediyor.

Maddi durumu kötü olan fatura ödeyemeyecek durumda olan yüzlerce insan için devlet tarafından başlatılan elektrik faturaları desteği ödemeleri devam ediyor. Elektrik faturası desteği için başvuruları kişilerin kendilerinin yapması gerekmektedir. Kişilere ödemeler PTT üzerinden sağlanıyor. Kronik rahatsızlığı sebebiyle cihaz ile bakımı ve cihaza bağımlı olan insanların konutlarına 200 liraya kadar destek sunulmaktadır. Maddi durumu kötü olan ve dar gelirli olan kişilere sağlanan elektrik tüketim desteği 2 milyondan fazla kişi faydalanmaktadır. Başvurusunu gerçekleştiren kişilerin gerekli koşulları sağlaması durumunda bu destekten yararlanabiliyorlar. Bu desteği başvuru için e-devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra sosyal yardım bilgileri sorgulama bölümünden kontrol sağlayabiliyorsunuz.

Elektrik faturalarında devlet destek sağlıyor!

screenshot-41.jpg

Faturaların 118 liralık kısmını devlet PTT üzerinden kişilere ödüyor. Kronik rahatsızlığı olan ve makineye bağlı yaşayan insanlar için 200 TL'ye kadar da bu miktar artmaktadır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kapsamında sosyal yardımlar genel müdürlüğünün ihtiyaç sahipleri için düzenlemiş olduğu para yardımı ödemeleri yapılmaya devam ediyor. Bakanlığın yapmış olduğu yardımlara en çok başvuru elektrik faturası için gelmektedir. Vatandaşların elektrik faturasına destek almak için sağlamaları gereken koşullar ve yapmaları gereken durumlar bulunuyor. Dar gelirli ailelere elektrik tüketim desteği altında yapılan bu yardım içinde faturanızın her ay 118 TL’lik kısmını devlet ödüyor.

screenshot-42.jpg

Bu destekler evde yaşayan hane halkı sayısına göre de değişiklik göstermektedir. Bir ya da iki kişilik karne için aylık 59 lira, 3 kişilik hane için aylık 79 lira, 4 kişilik hane için aylık 98 lira, 5 ve daha üst aile için ise 118 lira destek sağlanmaktadır. Bu desteğin verilmesi için gelir şartı bulunmaktadır.  Evdeki kişi başına düşen gelirin net asgari ücret oranında 2021 yılı için 852 liranın altında olması gerekiyor. 4 kişilik aile net asgari ücret tutarında 3409 lira gelir alıyorsa bu durumdan yararlanabiliyor. Başvurularınızı ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına yapabilirsiniz.

Sosyal yardım alanlarda bu haklardan sosyal dayanışma ve yardımlaşma vakıfları evde bakım yardımı almayan, kronik rahatsızlığı olan kişilere de cihaza bağlı hayat sürüyor ise 200 liraya kadar elektrik faturası desteği sağlıyor. Başvurularınızı Sosyal Yardım Hizmetler Müdürlüğü'ne giderek şahsen yapabilirsiniz ve detaylar için 144 arayarak bilgi alabilirsiniz. Yardımın araştırmasını ve daha detaylı bilgi e-devlet üzerinden sağlayabiliyorsunuz. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra sosyal yardım bilgileri sorgulama kısmından bilgi alabilirsiniz. Bu destek her ay düzenli olarak durumunuzda iyileşme olmadığı müddet boyunca ayda hane halkı sayısına göre değişmekle birlikte en fazla 118 TL'ye kadar fatura desteği sunulur.