Ekonomide Şok Gelişme! İğneden İpliğe Her Şeye Zam Geliyor!

Ekonomide Şok Gelişme! İğneden İpliğe Her Şeye Zam Geliyor!

Türkiye’de ekonomik anlamda 2021 yılı ile birlikte yaşanan ciddi zamlar devam ederken PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, devletin müdahale etmemesi halinde plastik ürünlerin hepsine zam geleceğini duyurdu.

 

 

Türkiye’de ekonomik anlamda 2021 yılı ile birlikte yaşanan ciddi zamlar devam ederken PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, devletin müdahale etmemesi halinde plastik ürünlerin hepsine zam geleceğini duyurdu. Marketlerde yaşanan zamların bu plastiklere gelecek zamlarla daha büyük noktalara geleceğini belirten Eroğlu, plastik kullanımı günlük yaşamda en çok kullanılan malzemeler arasında dedi.

Yağ, süt, peynir, yumurta gibi temel gıdalara gelen büyük zamlardan sonra halk tepkisini dile getirmeye başlarken, fahiş fiyatlar yüzünden alışveriş yapamadığını söyleyen vatandaşların sayısı ise azımsanmayacak derecede fazla. Bu zamlar yaşanırken PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu ise ekonomik anlamda bazı yeni zamların haberini verdi. Plastiğe zam geleceğini duyuran Eroğlu, bu zammın her şeye etki edeceğini ifade etti.

 

Plastiğe Gelecek Zam, Her Şeye Zam Demek!

Yaşamsal ihtiyaçların giderildiği tüm ürünlerde plastiğin kullanılması sebebiyle plastiğe gelecek olan ciddi zam ile birlikte yaşamsal ihtiyaçların ciddi şekilde zamlanacağı belirtilirken; kıyafetler, su şişesi, peynirin konduğu kaplar, yumurtanın kabının streci gibi akla gelen çok basit şeyler bile plastikten yapılmakta.  Bu anlamda plastik sektörüne gelecek olan ciddi zam her şeyin büyük oranda zamlanmasına neden olacak.

Koronavirüs sebebiyle dünya çapında ekonomik kriz gerçeği kendini iyice belli ederken, her şeyin fiyatlarında yaşanan artış plastik sektörüne de sıçradı. Plastikte yaşanması olası olan zam ile birlikte Türkiye’de 2021 yılı ile birlikte yaşanan zamlara ekstradan zamların geleceği belirtilirken, temel gıda, giysi gibi şeylere de ekstra zamların bu nedenle uygulanacağı ifade edildi.

 

Hammadde Fiyatlarında Artış!

Hammadde fiyatlarının dünya çapında artış gösterdiğini ifade eden Yavuz Eroğlu, Türkiye’de kısa bir sürede plastik sektöründe ciddi bir zammın beklendiğini belirtti. Dolar cinsinden son 3 aylık dönemde % 56 zammın PVC hammaddesine geldiğini belirten Eroğlu, bu zamların genele yayılacağını söyledi.

Plastiğin kullanıldığı her yerde ciddi bir zammın geldiğine dikkat çeken Eroğlu, son üç aylık dilimde % 55 ile % 60 aralığında farklı zamların yaşandığını söyledi. Son genel zamlar ile birlikte plastiğe yeni büyük bir zammın geldiğini de belirten Eroğlu, devletin bu konuya el atması gerekliliğine değindi. Devletin önlem almaması halinde enflasyon hedeflerinin yakalanabilmesinin mümkün olamayacağını söyleyen Eroğlu, plastiğin hayatın her alanında var olmasından kaynaklı buna gelecek olan zammın her şeyi ciddi şekilde etkileyeceğini söyledi.