Dolar ve altını geride bıraktı! Yüzde 300'e kadar kar elde etti

Borsada yaşanan düşüşlere rağmen hisse getirisi dolar ve altını aştı. Getiriler dolar ve altına göre yüzde 300’lere kadar çıktı. Borsa'da bulunan 16 hisse, dolar ve altına göre %50 yükseliş yaşadı.

Borsada yaşanan düşüşlere rağmen hisse getirisi dolar ve altını aştı. Getiriler dolar ve altına göre yüzde 300’lere kadar çıktı. Borsa'da bulunan 16 hisse, dolar ve altına göre %50 yükseliş yaşadı. birikim ve tasarruf etmek isteyen kişilerin en büyük gayesi birikimlerini büyütmek olurken enflasyonun gittikçe yükseldi. Şu dönemde vermiş oldukları kayıpları kapatmaya çalışıyorlar. Bu amaçla farklı birçok yatırım uygulaması hayata getirmek ve mevduat sahibi bir getiri ile birikimlerinin enflasyon karşısında yok olmasını önlemek mümkün olmaktadır. Borsa sistemine bakılacak olursa ortada sabit bir getiri vardır.

screenshot-37.jpg

Döviz ya da altında bu sınır olmamakla birlikte değer artışları makul seviyelerin pek de yukarısına çıkmayacağı kabul edilmektedir. Riskleri ortadan kaldırmak hisse senedi piyasasını üçlü sistemle mukayese edilmeyecek bir risk taşımaktadır. Bunu ortadan kaldırmanın en önemli yolu ise gelir ve karlılığı düzenli olarak artan firmaların takip edilmesidir. Bu anlamda hisse senetleri yatırımcılar tarafından korunmak kaydıyla alternatif yatırımlar arasında yer almaktadır. Doğru bir hisse senedine yatırım yapılması ile birlikte kişi hem gelirini hem de karını düzenli olarak artırabilir. Aynı zamanda hisse fiyatlarında artış meydana getirebilir.

En Fazla Kar Elde Ettiren Yatırım Aracı

Bu da kendisi için bir kazanç olarak dönüş sağlar. Fakat Borsada dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan birisi ise herhangi bir hisse senedine sahibi olmak endeksin yükselmesi sırasında getirinin sağlanacağı anlamına kesinlikle gelmez. Borsada yükselen hisselerin alınması halinde kazanç mümkün olabilir. Bu sebepledir ki borsada yatırım da bulunan kişiler istikrarlı getiri sağlayacak gelecek vadeden karlı büyüme ivmesini koruyacak sektörlere ve şirketlere yönelmesi gerekmektedir. Kısa süreli değil uzun süreli yatırımlar gerçekleştirilmelidir. Yatırımda hisse senetleri kişiler için alternatif olmaktadır. Kısa süreli hareket edilmemesi gerekmektedir.

screenshot-38.jpg

Özellikle piyasada meydana gelen dalgalanmalar sonucunda kişiler için önemli bir getiri kaynağı olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta dalgalanma sırasında panik bir satışın meydana getirilmemesidir. Elindeki hisseden kurtulmak isteyenler daha soğukkanlı davranmalı ve kendileri için uzun vadede cazip alımlar gerçekleştirmelidir. Soğukkanlı davranılmadığı ve cazip alımlar gerçekleştirilmediği durumda geç kalınmış olunacaktır.

Bu sebeple panik satışlardan uzak kalınmalı günün sonunda büyüyen firmalarda uzun vadeli pozisyon alabilmek önemli bir noktadır. Bu sıralar Sanayi ve hizmet sektörü hisseleri önemli bir yükselişe geçmiş durumda. Banka hisselerinde bir düşüş yaşanmaktadır. Borsa'da Otomotiv ve Demir Çelik hisseleri son bir yıl içerisinde dolar bazında yatırımcısını kazandırmaya devam ediyor. Dayanıklı tüketim kimyasal ürünler prim yapan diğer iki sektör arasında yer almaktadır.

Borsa 50 de yer alan 16 hisse senedi SasaPolyester, Kartonsan, Kardemir, Fenerbahçe futbol, Gübre fabrikaları, Vestel, Otokar, Ford Otosan, Ege endüstri, Ereğli Demir Çelik, Arçelik ve Alkım Kimya, Odaş, Karsan Otomotiv