Devletin yaptığı karşılıksız para yardımları! Koşulları taşımanız durumunda sadece başvuru yapmanız yeterli

Devletin yaptığı karşılıksız para yardımları! Koşulları taşımanız durumunda sadece başvuru yapmanız yeterli

Sosyal devlet olmanın gereği olarak uygulanan sosyal yardımlar bulunmaktadır. Bunlar ihtiyaç sahiplerine, engelliye, yaşlıya, çocuklara ve öğrencilere sağlanmaktadır.

Sosyal devlet olmanın gereği olarak uygulanan sosyal yardımlar bulunmaktadır. Bunlar ihtiyaç sahiplerine, engelliye, yaşlıya, çocuklara ve öğrencilere sağlanmaktadır. Ayrıca birçok destek için geriye dönük 5 yıllık ödenek de  gerçekleştiriliyor.

Engelli bireylere, öğrencilere, hastalara, yaşlılara, yeni doğum yapmış anne ve çocuklara sosyal yardım ödemeleri sağlanmaktadır. Ayrıca bu destekleri almayanlar için geriye dönük 5 yıl ödeme sağlanıyor. Ayrıca salgın dönemi ile birlikte devletin vatandaşlara yapmış olduğu sosyal yardım ödemeleri de artırıldı. Devlet yardıma ihtiyacı olan kişilere, sosyal destek projeleri kapsamında milyonlarca liralık karşılıksız destekler sağlıyor.

screenshot-28.jpg

2021 yılı itibariyle de bu destek ödemelerinin miktarları artırıldı. Miktarlar asgari ücrete gelen zam oranı üzerinden hesaplanmaktadır. Kişilere rapor parası, süt yardımı, tıbbi malzeme yardımı, ilaç yardımı, yolluk parası, cenaze yardımı ve benzeri birçok karşılıksız yardım sağlanmaktadır. Kişilerin hem ihtiyaçlarının hem de mağduriyetlerinin giderilmesi için bu programlara yenileri de eklendi. Kişilere tedavi ve yol masrafı verilmektedir. Sağlık için farklı bir şehre giden kişiler için yol ve günlük konaklama ücreti sağlanmaktadır.

Bunun için kişinin organ nakli, kanser tedavisi, meslek hastalığı ve acil durumlardan bir tanesini taşıması gerekmektedir. Bu yardımları SGK karşılamaktadır. Yeni doğum yapmış anneye 232 lira süt parası ödenmektedir. Annenin SGK yada Bağ-kur'lu olması durumunda en az 120 gün prim ödemesinin olması yeterlidir. 53.600 kişiye ise bakım ödenmesi sağlanmaktadır. Engelli ya da yaşlı olduğu için bakıma muhtaç kişilere destek sağlanırken, bunlara bakan bireylere de destek gerçekleştirilmektedir.

1657 lira bu kapsamda ödeme yapılmaktadır. Toplamda ise 53.600 vatandaşa 9.5 milyar lira ödeme sağlanıyor. Bunun için başvurular Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının müdürlüklerine gerçekleştiriliyor. İş göremezlik raporunun olması durumunda raporlu olan kişiye 2/3 tedavi süresi boyunca Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan iş görmezlik ödeneği verilmektedir. En düşük 49 lira, en yüksek ise 65 lira ödeme sağlanmaktadır. Yatan hastalar için ise en düşük 59 lira, en yüksek 79 lira ödeme sağlanmaktadır.

Bu durumdan Bağ-kur'lu vatandaşlarda yararlanıyor. Yetim kişilere çeyiz ödeneği de sağlanmaktadır. Yetim kalan kız çocuklarına maaş ödemesi gerçekleştirilirken, evlilik zamanları geldiğinde nikahtan sonra çeyiz parası ödemesi de gerçekleştiriliyor. Başvuruları Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerinden gerçekleştirebilirsiniz. Huzurevinde yaşayan, yetiştirme yurdunda yaşayan kişilere ise harçlık verilmektedir. Bu harçlıklar 261 liradan 280 liraya çıkarılmıştır. Engelli bireyler için 111 lira, 13 - 18 yaş arası engelliler için 156 lira, 18 yaş üstü engelliler için 224 lira şeklinde belirtilmiştir. Ayrıca kişilere cenaze yıkama ve kaldırma desteği de sağlanmaktadır. Kişilere cenaze kaldırma ve yıkama desteği kapsamında 918 lira para verilmektedir. Verilmeyen, unutulan başvuru yapılmayan destekler için ise 5 yıl geriye dönük destek ödemesi sağlanmaktadır.