Devlet karşılıksız minimum 9.299 maksimum 39.857 TL destek sunuyor!

Devlet karşılıksız minimum 9.299 maksimum 39.857 TL destek sunuyor!

Çalışan veya çalışmayan anne adaylarına devlet tarafından karşılıksız ödemeler yapılıyor. Bir kısmı hem çalışan hem çalışmayan anneye ödenirken bir kısmı ise sadece çalışan annelere ödeniyor.

Çalışan veya çalışmayan anne adaylarına devlet tarafından karşılıksız ödemeler yapılıyor. Bir kısmı hem çalışan hem çalışmayan anneye ödenirken bir kısmı ise sadece çalışan annelere ödeniyor. Doğum parası olarak devlet tarafından ilk çocuğa 300, ikinci çocuğa 400 üçüncü ve üzeri çocuğa ise 600 TL tek sefere mahsus ödeme yapılıyor.

Refah devleti olmanın getirdiği yardımlar ile devlet her zaman destek sunmaya devam ediyor. Dünyaya tam ve sağ olarak gelen bebekler için devlet ailelere birinci, ikinci, üç ve üzeri çocuk için destek sunuyor. Doğum yapacak olan çalışan bayanların bütün sunulan haklarını kullanması durumunda cebine toplamda 3.299 TL para girmektedir. Doğum gerçekleştikten sonra yapılan başvuru sonrasında bireye yatırılacak ücret ortalama iki ay sonra tahsil edilmektedir.screenshot.png

EMZİRME (süt parası) PARASI

SGK tarafından annelere süt parası ödemesi yapılmaktadır. Bu ödemeden yararlana bilmek için anne veya babanın sosyal güvencesinin minimum 120 gün yatırılmış olması gerekmektedir. SGK’ ya süt parası için ortalama 5 yıl içinde başvuru yapmış olması gerekir.

Çoğul Hamilelikte 1 Ay Ekleniyor

SSK'lı olup doğum yapan anne, doğum izni sonrasında 2ay + 1 ay ikinci bebek için 4 ay sonraki doğumları için ise 6 ay zamanla yarım gün çalışıp tam ücret maaş alabiliyor. Engelli bireye sahip olan anneler için ise 12 ay olarak tam maaş uygulanıyor. Birden fazla bebekte birer ay ekleniyor. Çalışan anneler isterse haftalık olarak çalışma zamanlarını yani 45 saati ikiye ayıra bilir. Yarın gün olarak çalışan annenin aylık ücretinin yarısını çalıştığı işyeri öder. Devlet ise işkur aracılığı ile anneye aylık 1.472 Türk Lirası ödeme yapar. Annenin ortalama asgari ücret ile çalıştığını düşünürsek çalıştığı kurum yanı işyeri 1162 Türk Lirası. İşkur aracılığı ile devlet 1.472 Türk lirası ödeme yapar. Bu ücretler damga vergisi ücreti hariç başka bir ücret kesintisi veya vergiye dahil değildir. Ayrıca devlet çalışan anneleri desteklemek amacıyla çeşitli kurumlarda çocuk bakıcıları sunmaktadır.screenshot-1.png​​​​​​​

Devlet tarafından sunulan destek ödemeleri neredeyse her geçen gün artış gösteriyor. Durumun böyle olmasıyla birlikte vatandaşlar tarafından yoğun bir şekilde konu ile ilgili araştırma yapılıyor. Devlet desteklerinin birçoğunu her hangi bir karşılık beklemeden direk olarak yapıyor. Şartları ilgili kurumların listesinden ise anlık olarak güncelliyor. Durumun böyle olmasıyla birlikte vatandaşlardan ilgi görüyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.