Delta Varyantı Semptomları Değiştirdi! İşte Yeni Semptomlar!

Delta varyantı ülkemizde hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor. Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko, Delta varyantının ülkemizdeki gidişatı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

28 Ağustos 2021 20:49 Gündem
Delta Varyantı Semptomları Değiştirdi! İşte Yeni Semptomlar!

Salgınla mücadele tüm dünyada devam ediyor. Virüse karşı her ne kadar aşılar geliştirilmiş olsa da virüsün yeni varyantları mücadeleyi zorlaştırıyor. Yılın ilk aylarında İngiltere’de ortaya çıkan varyant hızlı bir şekilde vaka sayılarının yükselmesine neden olmuştu. Aynı şekilde Hindistan varyantı da virüsün hızlı bir şekilde yayılmasına sebep oluyor. Hindistan varyantı olan Delta, ülkemizde de son dönemde klasik koronavirüse ve İngiltere varyantına göre çok daha fazla görülüyor.

367556-1515419685.jpg

Doç. Dr. Elif Hakko, yapmış olduğu açıklamada genç ve çocuklarda vaka sayılarında ciddi bir artış olduğunu belirterek bunun sebebinin Delta varyantının bulaşıcılığının yüksek olmasından ve çocukların aşısız olmasından dolayı olduğunu ifade etti, ayrıca Delta, Delta Plus ve normal koronavirüs arasındaki farkları sıraladı.

Varyantlar Arasındaki Farklar

Klasik koronavirüse yakalanan bir kişi de yüksek ateş, tat-koku kaybı ve sürekli öksürük olarak kendisini gösterirken, Delta varyantında belirtiler daha çok baş ağrısı, boğaz ağrısı ve burun akıntısı olarak kendisini göstermektedir.

Gençlerde bu belirtilerin üzerine soğuk algınlığı da ekleniyor. Delta varyantında tat ve koku kaybının çok daha ciddi seviyelerde olduğu biliniyor. Delta ve Delta Plus varyantı klasik koronavirüse göre çok daha hızlı bir şekilde bulaşıyor.

Aşılananlar da Risk Altında

Hızlı bir şekilde bulaşan Delta ve Delta Plus varyantına karşı 65 yaş üzerindekiler, kronik rahatsızlığı bulunanlar ve aşsızlar oldukça büyük bir risk altında. Delta varyantına karşı en büyük koruyucu yine aşılar, BioNTech aşısının koruma oranı yüzde 79 olarak açıklandı.

3168492-1200x627.jpg

Gençlerde ve çocuklarda vaka sayılarının ciddi bir şekilde artış içinde olduğu dikkat çekiyor. Doç. Dr. Hakko, çocukların aşısız olması ve Delta varyantının çok hızlı bir şekilde bulaşmasından dolayı vaka sayılarında artış olduğunu dile getiriyor. Aşı sırası gelen herkesin aşı olması bu noktada son derece önemli.

3 Kurala Uyulması Gerekiyor

İnsanların aşı olsalar dahi Delta ve Delta Plus varyantına yakalanma ihtimali bulunuyor lakin bu kişiler hastalığı çok daha hafif bir şekilde atlatıp farkına varmadan bulaştırıcı olabilirler.

Aşı olanların maske, mesafe ve hijyen kurallarına önceki gibi uyması gerekiyor. Eller belli aralıklarla dezenfekte edilmeli, özellikle de kapalı alanlarda maske çıkarılmamalı.

haberay.com.tr

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler