Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsteğine Karşı Gelince Görevden Alındı!

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’un 4 Eylül tarihinde görevden alınması ile ilgili olarak bir takım değerlendirmelerde bulundu.

05 Eylül 2021 22:08 Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsteğine Karşı Gelince Görevden Alındı!

Yapımına 2008 yılında başlanan ve 6 kez açılış tarihi verilen Ankara – Sivas YHT hattının açılışı bir kez daha ertelendi. Hattın son olarak 4 Eylül tarihinde açılacağı aylar öncesinden duyurulmuştu. Ancak hattın yüzde 20’lik bölümünün tamamlanmadığı ve bu şekilde açılışının yapılmasının kazalara davetiye çıkarabileceği dile getiriliyordu.

Nitekim 4 Eylül tarihinde yapılacak açılış ertelendi, TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun aynı gün görevinden alındı yerine ise Abdülkerim Murat Atik atandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Genel Müdür Uygun’un görevden alınmasını değerlendirdi.

“İktidar bugüne kadar 6 kere açılış tarihi verip ertelediği Ankara-Sivas YHT hattını 4 Eylül’de hizmete açmayı hedefliyordu. Hattın yaklaşık yüzde 20’sine denk gelen 80 kilometre uzunluğunda kesiminin eski raylardan oluşması olası kaza riskini gündeme getiriyordu. Bu kapsamda yaptığımız uyarıda iktidarın sırf açılış yapmak için hattı hizmete alacağını ve kazalara davetiye çıkardığını kamuoyunun bilgisine sunduk. Hattın tamamlanmadan açılışın yapılmaması gerektiğini vurguladık” diye konuştu.

Yaptıkları uyarıların ardından açılışın sessiz sedasız şekilde ertelendiğine dikkat çeken Akın şunları kaydetti:

“Ertelemenin Cumhurbaşkanlığı’nın ısrarına karşın güvenlik riski nedeniyle açılışa karşı çıkan TCDD bürokratlarının talebiyle olduğu iddia ediliyor. Bu iddia doğru ise açılışın ertelenmesiyle birlikte görevden alma kararının aynı güne denk gelmesi çok manidar. AK Parti iktidarı döneminde ülkemizin en stratejik ve önemli kamu kurumlarından biri olan TCDD, Türkiye tarihindeki en büyük tren kazalarıyla anılmaya başlandı. 2018’de yaşanan ve 25 vatandaşımızın hayatını kaybettiği Çorlu tren faciasının acıları hala taze. Dünyanın en güvenli ulaşım sistemi olarak kabul edilen demiryollarında AK Parti döneminde art arda yaşanan kazalar ülkemizdeki demiryollarının güvenliğini tartışmalı hale getirdi. Bu kapsamda TCDD’nin bir şirket gibi değil, kamusal bir bakışla hizmet vermesi zorunluluk.”

Kaynak: Cumhuriyet

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler