Çocuk sahibi olanlara büyük müjdeler! Hemen Bu Yardımı Alabilirsiniz!

Çocuk parası ne kadar verilir? Doğum parası yardımı nedir? Başvuru süreci nedir? İşte merak edilenler...

Çocuk parası ne kadar verilir? Doğum parası yardımı nedir? Başvuru süreci nedir? İşte merak edilenler...

Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından annelere destekler verilir. Yeni doğum yapan anne için verilmektedir. Doğum parası doğum yapan anneye her doğumdan sonra tek sefere mahsus olmak üzere verilen destektir. Dünyaya getirmiş olduğu birinci, ikinci ve üçüncü çocuğu için farklı, farklı destek ödemeleri verilerin en fazla destek ödemesi ise 3. çocuk almaktadır doğum parası ne kadardır.

screenshot-98.jpg

1,2, 3 ve üzeri çocuğa ne kadar para verilir? Doğum parası için başvurular nasıl yapılır? Doğum parası doğumdan sonra ne zaman yatar? Doğum parası doğum yapıldıktan sonra yapılan her doğum ardına anneye tek sefere mahsus olmak üzere ödenen yardımdır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan ödemeler çocuk sayısına göre farklılık göstermektedir. En fazla destek ödeneği ise 3 çocuk dünyaya geldiğinde yapılır. Bu süreçte de doğum yardım için verilen ücretlerin ne kadar oldu sorusu akıllara gelmektedir. Doğum parası 1, 2, 3 ve üzeri çocuklar için farklılık göstermektedir.

Doğum parası için ne kadar ücret verilir?

screenshot-95.jpg

Doğum parası için o yıl asgari ücrete gelen zam üzerinden hesaplama yapılmaktadır ve bu yıl bazında farklılıklar göstermektedir. Bu destekler yeni doğum yapan annelerin birtakım ihtiyaçlarını karşılaması için verilmektedir. Dünyaya gelen ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, 3 çocuk için 600 TL ödeme yapılır. Ödemeleri yapılan başvuru sonrasında Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından PTT üzerinden gönderilmektedir. Başvurularınızı Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’ne veya Sosyal Hizmet merkezlerine giderek gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle başvuru yapmadan önce nüfus müdürlüğüne giderek yeni doğan çocuğunuzun geçici kimlik belgesini almanız gerekmektedir. Başvuru sırasında dünyaya yeni gelen bebeğin t.c. kimlik numarası istenecektir.

screenshot-96.jpg

Doğum parası kaç gün içerisinde hesaba yatırılır? Doğum parası için Sosyal Hizmet ya da Aile Sosyal Politikalar Müdürlüğü'ne yapmış olduğunuz başvurudan sonra yaklaşık olarak 2 ay içinde ödeme gerçekleşir. Doğum parası almaya hak kazanan aile doğum parasını çocuk sayısına göre almaktadır. Dünyaya gelen ilk bebek için 300, 2. bebek için 400, 3. veya daha fazla bebek için ise 600 TL ödeme yapılır. Başvuru yapılmadan önce bebeğin kimliğinin çıkartılmış olması gerekmektedir.