Çocuğu Olanlar Dikkat! Korona Virüs Aşısı Çocuklara Yapılacak Mı?

Çocuğu Olanlar Dikkat! Korona Virüs Aşısı Çocuklara Yapılacak Mı?

Korona virüs salgını tüm şiddetiyle büyümeye devam ediyor. Milyonlar insan hayatını kaybetti. Salgın, ileri yaştaki daha da etkiliyor. Bu yüzden 60 yaş ve üstü bireylerin üzerinde duruluyor. Peki, çocuklara korona virüs aşısı yapılacak mı?

 

Korona virüs salgını tüm şiddetiyle büyümeye devam ediyor. Milyonlar insan hayatını kaybetti. Salgın, ileri yaştaki daha da etkiliyor. Bu yüzden 60 yaş ve üstü bireylerin üzerinde duruluyor. Peki, çocuklara korona virüs aşısı yapılacak mı?

Korona virüs salgını 1 yılını doldurdu. 12 aydır hayatımızda olan bu salgın birçok şeyi değiştirdi, değiştirmeye devam ediyor. 60 yaş ve üstü olan bireylerde çok daha yıkıcı veriler herhangi paylaşılıyor. Fakat birçok ebeveyn kronik ve dolaylı rahatsızlıkları olan çocuklar için korona virüs aşısı yapılıp yapılmayacağını merak ediyor.

113405970-8e7a8049-95c7-4c0b-a6cb-f7a92328e9a9-001.jpg

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara korona virüs aşısı üzerinden açıklama yaptı. Ateş Kara yaptığı açıklamalarda koroma virüs aşısının yetişkinlerde tatmin edici sonuçların alınması durumunda çalışma yapacaklarını belirtti. Ateş Kara şunları ekledi, ‘’Elimizdeki verilere baktığımıza aşının güvenli olduğunu görüyoruz. Fakat birkaç ay içerisinde kesinlikle güvenli olduklarını göreceğiz. O zamanda çocuklara aşı yapmaya başlayacağız. Çocuklara aşıyı sunabilmek için %100 verilere ve kesinliğe ihtiyacımız var’’ diye ekledi.

Korona Virüs Aşısı Çocuklara Yapılacak Mı?

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, birçok ebeveynin çocuklar için aşı yapılıp, yapılmayacağına dair kaygılarını anladığını belirtti. Bundan kaynaklı olarak da aşıların tam güvenli olması durumunda çocuklara aşılanma yapılması gerektiğini belirtti. Oldukça önemli bir nokta olduğunun da altını çizmesinden kaynaklı olarak birkaç ay daha süreye ihtiyaç olduğunu açıkladı. Prof. Dr. Ateş Kara sözlerine şu şekilde devam etti:

pq-h4b5izkoeo6ikqywh8w-001.jpg​​​​​​​

‘’ Elimizdeki veriler bu aşının güvenli olduğunu ortaya çıkartıyor. Faz – 3 çalışmalarına bakıldığında tam tamamlanmadı. Mesela aşıyı 6 ay uyguladık, hiçbir şey olmadı. Böyle bir durumun olması mümkün değil. İhtimali çok düşük, hatta yok kabul edilebilir. Eğer ki o noktada aşı güvenliyse çocuğa da yapabilirim. Fakat şuna bakmak gerekmekte. Ço​​​​​​​cuğun savunma sistemi herhangi bir yetişkinin verdiği cevabı verir mi?’’ dedi.

asm-asi-shutter-16-9-1601280732-880x495-001.jpg​​​​​​​

Çocuklara Şu An Aşılama Yapılmayacak

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, çocuklara yapılması için biraz daha zaman ihtiyaç olduğunu belirtti. Ve sözlerine şunları ekledi, ‘’ Bu sefer çocuklara aşılama yapılmayacak. Elimizdeki verilerin aşının güvenli olduğunu gösteriyor. Ancak birkaç ay içerisinde kesin güvenli olduklarını göreceğiz. O halde de şu konuşulacak ‘artık çocuk çalışma​​​​​​​larına başlayalım’ bizler Hacettepe olarak çocuk çalışmaları yapmayı planladığımız bilmekte fayda var. Çocuklarımız için böyle bir aşıyı mutlaka sunacağız’’ dedi.

abd-de-pfizer-in-koronavirus-asisi-100-cocuk-uzerinde-denendi-805737-5-001.jpg​​​​​​​

Görüldüğü üzere korona virüs aşısı çocuklara yapılmayacak. Birçok bilim insanını da belirttiği gibi aşıların %100 güvenli olması durumunda çocuklara yapılması planlanacak. Fakat uzmanlar çocukların yaşlarına güvenerek, bir şey olunmayacağını düşünerek tedbirlerin elden bırakmaması gerektiğini belirtti. Aksi takdirde istenmeye sonuçların yaşanması gayet olası.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.