Canan Karatay’dan flaş açıklama: Kilo vermek isteyenler!

Canan Karatay’dan flaş açıklama: Kilo vermek isteyenler!

Orta büyüklükteki standart bir porsiyon çiğ köftenin değeri 226 kalori olduğuna göre diyet yapan kimselerde çiğ köftenin kilo yapım yapmayacağı oldukça merak konusu. Canan Karatay’da bu merak edilen soruyu cevapladı.

 

Türkiye’nin önemli sağlıkçılarından Canan Karatay önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’de en fazla tüketilen yiyeceklerden birisi olan çiğ köftenin ne kadar kalorisi olduğu ve tüketilmesi durumunda kilo alınıp alınmayacağı da oldukça merak konusuydu. Prof. Dr. Canan Karatay çiğ köftenin kilo aldırıp aldırmayacağına dair açıklamalarda bulunarak soruları cevapladı.

2294299-810x458.jpg

‘’Zayıflamak İsteyenler Çiğ Köfte Yiyebilir’’

Prof. Dr. Canan Karatay, acılı şalgamla birlikte oldukça lezzetli olan çiğ köfteye dair önemli noktalara değindi. Karatay, Elazığ usulü bulgurlu çiğ köfteyi diyette olan bireylerin tüketebileceğini aktardı. Sağlıklı bir besin olarak görülen çiğ köftenin diyet yapan kişilerin rahatlıkla yiyebileceğini belirtti.

0x0-canan-karatay-yine-ezber-bozdu-cig-kofte-yerseniz-1552381173892.jpg​​​​​​​

Karatay’ın çiğ köfteyi neden önerildiği ise oldukça merak edildi. Sağlıklı bir besin olarak önerilen çiğ köftenin etsiz olmaması ise son derece önemli. Bilindiği gibi Türkiye’de etli çiğ köfte satılması yasak. Fakat evlerde oldukça tercih edilebiliyor. Çiğ köftenin işlenmemiş hazır çiğ köfte olmamasının da önemli olduğunu hatırlatmakta fayda var. Aksine işlenmiş hazır çiğ köftelerin tüketilmesi durumunda kilo alımı gözlenebilir.

cig-kofte-canan-karatay.jpg​​​​​​​

Ek bilgi vermek gerekirse standart bir çiğ köftenin kalorisi çok da az olmadığı bilinmektedir. Fakat etsiz çiğköfteler birkaç marul eşliğinde tüketilmesinde sakın olmadığı da düşünülmektedir. Diyet takviminde olan ve düzenli bir programa uyan bireylerin ise kendi hekimlerine danışması çok daha sağlıklı olacaktır.