Çalışıyorken kendi emekli aylığınız için başvuru yapabiliyorsunuz!

Çalışıyorken kendi emekli aylığınız için başvuru yapabiliyorsunuz!

İşten ayrılmış olma kuralını mahkeme iptal etti. Anayasa Mahkemesi oy birliği ile almış olduğu yeni kararla resmen iptal kararı verdi.

İşten ayrılmış olma kuralını mahkeme iptal etti. Anayasa Mahkemesi oy birliği ile almış olduğu yeni kararla resmen iptal kararı verdi.

 Anayasa mahkemesinden emekli aylığı talebinde bulunmak için işten ayrılma şartı aranması durumu Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle iptal edildi. Anayasa Mahkemesi'ne, Yargıtay hukuk genel kurulunun başvurusu doğrultusunda çalışan kişilerin emekli aylığı başvurusu için işten ayrılma gerekçesi iptal kararı aldı. Anayasa Mahkemesi'nde emekli aylığı almak için talepte bulunan kişilerin işten ayrılma şartı artık aranmayacak.

screenshot-26.jpg

Yargıtay Hukuk Genel Müdürlüğü, Sosyal Sigortalar kanununda yer alan hizmet akdine bağlı olarak çalışan kişilerin yaşlılık aylığı talebinde bulunabilmesi için işten ayrılma şartını öngördüğü kuralın  Anayasaya aykırı olduğunu, kişilerin çalışma hak ve özgürlüklerine ihlal ettiğini açıklayarak iptal kararı aldı. iptal gerekçesini Anayasa Mahkemesi şu şekilde belirtti; kişilerin temel hak ve özgürlüklerini zedelediğini, Sosyal Güvenlik hakkına aykırı bir işlem olduğunu karar vererek oy çoğunluğuyla iptal edildi.

Artık Yapılıyor

Bu karar resmi gazetede gerekçeleri ile birlikte yayınlandı. Resmi gazetede yayınlanan gerekçede yaşlılık maaşının, sigortalı kişilere uzun dönemli olarak sunulması gerektiğini ve Sosyal Güvenlik hakkı kapsamında bu haklarının bulunduğunu belirterek işten ayrılması şartının iptaline karar verdiler. Bununla birlikte birçok SSK'lı ve Bağ-kur' lu kişiler birleştirme yöntemi ile nasıl emekli olacaklarını merak ediyorlar. BAĞ-KUR’dan mı yoksa SSK'dan mı emekli olacakları büyük merak konusu. Birçok  SSK'lı ve bağ-kur'lu 4B ve 4A dan emekli olmak için uğraşmaktadırlar. Emeklilik şartları daha kolay olduğu için bu ikisinden birinden emekli olmak istiyorlar.

screenshot-27.jpg

Şirket sahipleri ortakları kendi adına çalışan kişiler bağ-kur kapsamında yer alıp SSK'lı olarak çalışamıyorlar ve kendilerini SSK'lı gösteremiyor bu durumda bağ-kur kapsamında emekli olmak durumundalar. Şirket ortakları ile ilgili şöyle bir gelişme yer alıyor ki önceden bağ-kur primini yatırmış olan şirkete, şirket ortağı SSK'lı olarak sigorta yatırsa bile bu geçerli olmuyor. Bir şirketin ortağı iseniz BAĞ-KUR’unuzu  yatırmayıp, SSK kayıt yaptırdıysanız sonrasında Şirket ortağı olmanız biter ise bağ-kur kapsamında yatırdığınız sigortanız iptal edilecek SSK'da geçirdiğiniz süre bağ-kur'lu olarak sayılacaktır. Ayrıca en çok merak edilenlerden biriside bir dönem boyunca SSK'lı çalışıp sonrasında Şirket ortağı olmanız durumunda ya da şirket sahibi olmanız durumunda emekliliğinizi nasıl sayılacağı ilk olarak SSK'lı olarak sisteme başladıysanız SSK'lı olarak devam edecektir.