BTK: Ya Geri Adım Atılır Ya da WhatsApp’ı Engelleriz!

BTK: Ya Geri Adım Atılır Ya da WhatsApp’ı Engelleriz!

WhatsApp’ın yeni gizlilik sözleşmesine milyonlarca kişi tepki göstermiş, Cumhurbaşkanı Erdoğan ise “Dijital Faşizm” ifadelerini kullanmıştı. WhatsApp’ın bu kararına tepki olarak milyonlarca kişi farklı uygulamalara yönelmişti.

WhatsApp’ın yeni gizlilik politikası kullanıcı verilerinin Facebook ile paylaşılmasının önünü açıyordu. İnsanlar ise tepki göstererek bu karara itiraz etmeye başlamış, Telegram, BİP ve Signal uygulamalarına geçiş yapmaya başlamıştı. WhatsApp’ın yeni kararları sonrasında kullanıcı sayısında ciddi bir düşüş yaşandı. WhastApp birçok uygulama mağazasında lider olduğu “En çok indirilenler” kategorisinde 3 ve 4. sıralara gerilemiş durumda.

turkiye-whatsapp-icin-harekete-geciyor-btk-13859045-7942-o.jpg

Ya Geri Adım Atılacak Ya Da Engelleriz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı kaynaklarından aktarılan bilgilere göre WhatsApp’ın bu yeni kararları Türkiye’de Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (KVKK) takılacak. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan gelen açıklamada vatandaşların bu konuda aceleci olmamaları ve herhangi bir şeye onay vermemeleri istendi. Gerekli açıklamaların bu hafta içinde yapılacağı, Facebook’un geri adım atmaması durumunda da WhatsApp’ın ülkemizden engellenebileceği belirtildi.

Türkiye’ye Farklı Uygulama

Facebook’un, yeni gizlilik yasalarında iki yüzlü bir politika izlediği Avrupa Birliği’nden gelebilecek olan yaptırımlardan çekinildiği için yeni düzenlemelere Avrupa Birliği vatandaşlarının dahil edilmediği ancak Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere bu yeni düzenlemelerin zorunlu olarak dayatıldığı ifade edildi. Facebook’un Türkiye’yi üçüncü dünya ülkesi olarak gördüğü dile getiriliyor.

1030864663-0-220-3500-2113-1000x541-80-0-0-ec506abb58e17ac02f9ef9cdd832bd57.jpg

Geri Adım Atılır Mı?

WhatsApp, kullanıcılarını 8 Şubat tarihine kadar yeni gizlilik politikasını kabul etmesi yönünde zorunlu tutacak, kabul edilmemesi durumda ise kullanıcı WhatsApp’a erişimini kaybedecek. Bu kapsamda tepkilerin önüne geçmek için Facebook’un bu kararı engelleyebileceği veya erteleyebileceği söyleniyor. Türkiye’de WhatsApp’ın kullanım oranı yüzde 88 düzeyinde, karardan geri adım atılmaması halinde bu oranın düşeceği ifade ediliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.