Böyle Ahlaksızlık Görülmedi! İhtiyaç Sahipleri İçin Toplanan Yardımları Satıp Altın Aldılar!

Böyle Ahlaksızlık Görülmedi! İhtiyaç Sahipleri İçin Toplanan Yardımları Satıp Altın Aldılar!

Türk Kızılay’ı Sancaktepe Şubesi’nin eksi koordinatörü Emrah Aytar, ihtiyaç sahipleri için toplanan yardım tırlarındaki eşyaları semt pazarlarında sattığı ortaya çıktı.

Yaklaşık bir yıl önce İçişleri Bakanlığı’na yapılan ihbarda Türk Kızılay’ı Sancaktepe Şubesi eski koordinatörü Emrah Aytar’ın ihtiyaç sahipleri için toplanan yardımları babası ile birlikte semt pazarlarında sattığı belirtildi. İhbarın ardından ekipler, mahkeme izni ile şüpheliler takip edilmeye başlandı.

depo-depo-vurgun-ihtiyac-sahipleri-icin-13855475-7570-m.jpg

Kıyafetleri Pazarda Sattırdılar

Bu kapsamda şüpheliler 6 ay boyunca takip edildi ve tüm faaliyetleri kayıt altına alındı. İddianamede, Emrah Aytar’ın 2007 yılından beri Kızılay’ın Sancaktepe Şubesi’nde görev yaptığı, Kızılay’ın resmi bir deposu olmasına rağmen, Aytar’ın bu süreçte babasıyla 6-7 tane da farklı depolar kiralayarak yardım dolu tırları bu depolara yönlendirdiği, kendi kiralamış olduğu depolara gelen kıyafetleri ise semt pazarlarında sattırdığı ortaya çıktı.

Kıyafetlerin satılması için Çekmeköy, Pendik, Tekirdağ, Edirne ve Kocaeli’nde Pazar tezgahları kurulduğu tespit edildi. Aytar’ın günlük 100-150 liraya çalışacak işçiler aracılığıyla yardım malzemelerinin satışını yaptırdığı toplanan 7-8 bin liralık hasılatında işçiler tarafından baba Hakkı Aytar ve Emrah Aytar’a teslim edildiği rapor edildi.

depo-depo-vurgun-ihtiyac-sahipleri-icin-13855475-6872-m.jpg

Etiketleri ve Barkodları Kesmişler

İddianamede yer alan bilgilere göre ürünler depolardan geç saatlerde çıkarılıyordu ve ürünlerde bulunan barkod ve etiketlerin kesilmesine dikkat ediliyordu. Soruşturmayı yürüten ekiplerde bu kapsamda ürünlerin satıldığı tezgahlardan delil amacıyla birkaç tane ürün aldılar.

11 Kişi Tutuklandı

Ekipler delilerin bir araya getirilmesi sonrasında 13 kişinin gözaltına alınmasına karar verdi. Emrah Aytar (33), İsmail Hakkı Aytar (71) başta olmak üzere akrabaları ve Türk Kızılay Sancaktepe Şubesi’nin eski başkanı Cihan Yalçın (52) gözaltına alındı. 9 kişi ilk duruşmanın ardından tahliye edildi.

İnkar Ettiler

Önceki gün gerçekleşen duruşmada baba Aytar ile oğul Aytar’ın tutukluluk halinin devam etmesine karar verildi. Emrah Aytar, pazarda satışı gerçekleşen ürünlerin tamamının kendisine ait olduğunu ileri sürdü. Avukat Cesim Parlak ise sanıklara yöneltilen suçlamanın “zimmet” ve “dolandırıcılık” değil, “güveni kötüye kullanma” olabileceğini ifade etti. Sanıkların 3 yıldan 10 yıla kadar hapsi isteniyor.

depo-depo-vurgun-ihtiyac-sahipleri-icin-13855475-564-o.jpg

Paraları Altına Yatırdılar

Bu kapsamda şüphelilerin evinde çok sayıda ziynet eşyası bulundu. Ekipler, pırlanta yüzük, gerdanlık, 20 tane altın küpe, 3 Cumhuriyet altını, 22 adet çeyrek altın, 1 adet tam altın, 9 adet altın bilezik, 14 adet bilezik, 2 adet yardım altın, 70 bin lira ve 19 adet altın hesap cüzdanı bulunduğunu açıkladı. Zararın 4 Trilyon lira olduğu ifade edildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.