Borcu olanların yüzünü güldürecek açıklama yapıldı!

SGK tarafından yapılan açıklamaya göre SGK borcu olan yüz binlerce kişi borçlarını kapatma imkanı buluyor. SGK için yapılandırma dönemi 1 Şubat 2021 tarihinde sona ermişti. Ayrıca yapılandırma sonrasına vatandaşlar ilk taksitlerini 31 Mart'a kadar peşin

SGK tarafından yapılan açıklamaya göre SGK borcu olan yüz binlerce kişi borçlarını kapatma imkanı buluyor. SGK için yapılandırma dönemi 1 Şubat 2021 tarihinde sona ermişti. Ayrıca yapılandırma sonrasına vatandaşlar ilk taksitlerini 31 Mart'a kadar peşin öderlerse enflasyon fark yüzdesinin yüzde doksanı silinecektir. Taksit seçeneğini kullananlar ilk taksiti ödedikten sonra ikinci taksit suresinde kalan borcunun tamamını ödemek isterse enflasyon farkının yüzde 50'si silinecek. Ayrıca taksit seçeneği kullanan kişiler için borçlar 2 ay arayla ödenmektedir.

screenshot-46.jpg

2 ay arayla 18 taksitle 36 ayda ödenmektedir. SGK prim borçları için yapılandırma yapan vatandaşları ilk taksitleri Mart ayında ödenirken iki taksitlerin ödeme süresi ise bugün itibariyle başladı. Yapılandırma sürecine 2.1 milyon kişi başvuru sağladı. Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılandırmaya ilişkin veriler ise vatandaşlara duyuruldu. 2100000 kişi SGK prim borçları için yapılandırma başvurusu yaptı.

Açıklama Yapıldı

Bu başvuru sonrasında 1,1 milyar lirayı açacak miktarda yapılandırma gerçekleştirildi. Şu ana kadar yapılan ödemeler içinde ise 7 milyar 400 milyar liralık vatandaş tarafından ödeme gerçekleştirildi. Bağ-kur prim borçları ise bu süreçte silinecek. SGK tarafından başlatılan yapılandırma süreci bağ-kurlular için de önemli bir avantaj sağlamaktadır.

screenshot-49.jpg

Bağ-kur ile sigortasını yatıran kişilerin hizmet sürelerine ilişkin prim borcu üretici fiyat endeksi üzerinden hesaplanmaktadır. Üretici fiyat endeksi ise güncellenmiş durumdadır. Yapılan açıklamaya göre 31 Mart 2021 tarihine kadar ödemeleri durumunda hizmet süreleri devam edecektir. Ayrıca bakanlıktan gelen açıklama doğrultusunda peşin veya taksitle şekilde ödeme yapılması durumunda ise gecikme cezasının tamam mı ya da taksit tutarını göre faiz oranı silinmektedir.

Sigortası olanlar gelir testi başvurusunda bulunmadılar ise 31 Mart 2021 tarihine kadar gelir testine başvurmaları durumunda Gelir testi sonucuna göre başlangıç tarihinden itibaren güncelleme gerçekleştirilecektir. Gelir testi neticesinde aynı hane halkı geliri asgari ücretin üçte birinden az olduğu tespit edilen prim borçları silinecek ve devlet tarafından ödenmesi gerçekleştirilecek. Yapılan yapılandırmalar ikişer aylık dönemlerle taksitlendirilir. SGK kapsamında yapılan yapılandırmada gecikme cezası ve zammı ÜFE, TÜFE’ye göre güncellendi.

screenshot-48.jpg

Peşin ödemelerde üretici fiyat endeksi üzerinden hesaplanır ve yüzde doksanını silinir. 2. taksit ödemelerde ise yüzde ellisi silinmektedir. 31 Mart tarihinde ödeme yapan kişiler için ikinci taksit Mayıs ayının sonuna tekabül etmektedir. Taksitle ödeyenler için 2, 4, 6, 9 ve 18 aya kadar taksit yapılmaktadır. Daha öncesinde kişiye haciz uygulaması gerçekleştirildi ise yapılan bu ödemeler neticesinde haciz kaldırılır.