Borcu olanları dikkat! Borcu olanların hesaplarına bloke konuyor…

Borcu bulunan ve ödeme yapmayan vatandaşlar tarafından bilinmese de borcu olan vatandaşların hesaplarına haciz işlemi uygulanabiliyor. Bu durumun mağduriyetini yaşayan vatandaşlar büyük şaşkınlık içerisindeler. Borcu haciz işlemi kısmına gelmiş vatandaşın

Borcu bulunan ve ödeme yapmayan vatandaşlar tarafından bilinmese de borcu olan vatandaşların hesaplarına haciz işlemi uygulanabiliyor. Bu durumun mağduriyetini yaşayan vatandaşlar büyük şaşkınlık içerisindeler. Borcu haciz işlemi kısmına gelmiş vatandaşın hesaplarına bloke konulmaktadır.

Özellikle son dönemlerde Kripto paraya olan yatırım arttı. Kripto para ile birlikte kişilerin sanal yatırımları olmaya baladı. Ayrıca uzmanlar tarafından Kripto paralar için yapılan açıklamada Kripto paralar da haciz edilebileceği belirtildi. Bunun sebebi ise kişilerin mal varlığı içerisinde Kripto paraların da dahil olmasıdır. Kripto paralara haciz işlemi uygulanabiliyor.

screenshot-26.jpg

Uzmanlar tarafından sosyal medya ve haberlerde yoğun olarak yer verilen bazı sanal paralar borsaların icra iflas dairelerinde gelen takipler nedeniyle kişilerin kripto para hesaplarına el konulduğu söylentileri uzmanlar tarafından değerlendirildi. Uzmanlar Kripto para kullanıcılarının sayısının gün geçtikçe arttığını ve buradan elde edilen gelirlerin giderek artması sebebiyle bazı sıkıntıların yaşandığını belirtti. Ayrıca Kripto paralarla ilgili karşılaşılan sorunlar da çözüm yollarının nasıl olacağının bilinmesi önemli bir nokta. Kripto paraların hesaplarına el konulup, konulamayacağı, mirasa dahil olup olmayacağı, haciz işlemi uygulanıp uygulanmayacağı çok sık gündeme gelmektedir. Bununla ilgili net verilerin bulunmaması ve yapılan farklı uygulamaların olması kafalarda soru işareti oluşturmaktadır.

Hesaplara bloke

Ayrıca Ülkemizde ilk Kripto paraya haciz konuldu. Bu durum Kripto para ile ilgilenen yüzlerce kişi de şok etkisi oluşturdu. Kripto para hesabına haciz konulması bu sektörle ilgilenen yatırımcılar tarafından araştırılmaya başlandı. İcra iflas daireleri tarafından gelen belgelerde Kripto para borsası tarafından yapılan işlemlerde bir kişinin Kripto para hesabına bloke konuldu. Bu işlemle kişilerin Kripto paralarını el konulmakta ve icra yoluyla bu Kripto paralar satılarak Türk Lirası karşılığında dosyalarına aktarılmaktadır.

screenshot-24.jpg

Miras açısından da bu durum benzerlik gösterebilmektedir. Miras açısından bakıldığı zaman Kripto para borsası miras kalan kişiler tarafından Türk parasına çevrilip parayı kullanabilme, parayı kendi hesaplarına aktarabilme hakkına sahipler. Ayrıca dünya genelinde baktığımız zaman Kripto para borsasına bloke konulma işlemi henüz başka ülkelerde uygulanmamaktadır ve bunun daha detaylı ve net işlem yapılabilmesi için Kripto paraların tanımının tam olarak yapılması ve Türk hukukundaki yerini yasal bir zemine kavuşturulması gerekmektedir. Bu düzenlemelerin yapılması ile kripto para borsası hakkında düzenlemeler yapılması gerekmektedir ve yapılan düzenlemeler neticesinde piyasa hakkında daha detaylı bilgiler verilebilecektir.