Birçok Kişi Bu Yardımı Bilmiyor! Sadece Başvuru İle 864 TL aylık hemen çekebilirsiniz.

Birçok Kişi Bu Yardımı Bilmiyor! Sadece Başvuru İle 864 TL aylık hemen çekebilirsiniz.

Ülke genelinde korana virüsün salgınından dolayı pek çok destek sağlanmaktadır. Yaşlılara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetle Bakanlığı’na başvuru yapmalı durumunda yaşlılık aylığı bağlanmaktadır.

Ülke genelinde korana virüsün salgınından dolayı pek çok destek sağlanmaktadır. Yaşlılara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetle Bakanlığı’na başvuru yapmalı durumunda yaşlılık aylığı bağlanmaktadır. Bakanlığın koyduğu koşulları yerine getirerek ve kurum tarafından yapılan değerlendirmeleri sağlamasının ardında ödemelerini PTT tarafından alabilirler. Asgari ücrete gelen 2021 deki zammın ardından devlet tarafından yapılan yardımlarında tutarı arttı.

2021 de asgari ücrete yapılan zammın ardından, yaşlı aylıkların yapılacak artış merak konusu oldu. Korana virüsü salgını nedeninden dolayı devlet tarafından ihtiyaç sahibi olan ve bakıma muhtaç olan yaşlılara maaş bağlanmaya devam etmektedir. Asgari ücrette yaşanan  %21,56’lık artışla, yaşlı aylığından faydalanmak için aranan kriterlerdeki gelir sınır da değişti. Ev halkının toplam geliri 1,705 TL’ nin altındaysa eğer yaşlılık aylığı bağlanabilir.

Ayrıca yaşlılık aylığından nafaka alanlar, emekli maaşı olanlar, sosyal hizmetlerden harçlık ödemesi alanlar, dul ve yetim aylığı alanlar söz konusu olan aylıktan yararlanamaz.

screenshot-3.jpg

Söz konusu olan yaşlılık aylığı memurların maaş katsayılarındaki artış miktarlarına göre her sene Ocak ve Temmuz aylarımda yeniden hesaplanıyor. Bu aylık 65 yaşını dolduran ve hiç bir yerden geliri olmayan ayrıca sosyal güvencesi olmayan insanlara devlet tarafından verilen maaş ödemesidir.

Engelli maaşları

Engelli maaşları da 2021’in gelmesiyle artış gösterdi. Engelli maaşından faydalanmak için 18 yaşından büyük ve 65 yaşından küçük olmak, hiçbir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmamak ayrıca kişinin hiç bir gelir kaynağı olmaması gerekir.

Yapılan zamların ardından engelli maaşları yüzde 40- 69 arasında engeli olanlara 609 TL engelli maaşı verilirken , engel durumu yüzde 70 ve üstü olanlara da 914 TL engelli maaşı ödenmektedir.

Birçok kişi Bilmiyor

Yaşlılara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetle Bakanlığı’na başvuru yapmalı durumunda yaşlılık aylığı bağlanmaktadır. Bakanlığın koyduğu koşulları yerine getirerek ve kurum tarafından yapılan değerlendirmeleri sağlamasının ardında ödemelerini PTT tarafından alabilirler. Korana virüsü salgını nedeninden dolayı devlet tarafından ihtiyaç sahibi olan ve bakıma muhtaç olan yaşlılara maaş bağlanmaya devam etmektedir. Asgari ücrette yaşanan  %21,56’lık artışla, yaşlı aylığından faydalanmak için aranan kriterlerdeki gelir sınır da değişti. Ev halkının toplam geliri 1,705 TL’ nin altındaysa eğer yaşlılık aylığı bağlanabilir.

SGK tarafından belirli zamanlarda ve belirli kriterlerde yardım hizmeti sunuluyor. Fakat bu yardımların bir kısmı vatandaşlar tarafından bilinmiyor. Örneğin engelli vatandaşlar için yapılan yardımların bir kısmından vatandaşların haberlerinin olmadığı ve sırf bu sebepten  dolayı bu yardımı alamadıkları belirtiliyr. SGK tarafından belirli zamanlarda açıklamalar ve yeni yardımların yapılacağı duyuruluyor. Bu yardımların alınması için bazen sadece başvuru yeterli oluyor. Yıl içerisinde yüzbinlerce vatandaş bu yardımları alıyor.

Yardımlardan yararlanabilmek için belirtilmiş olan koşulların sağlanması gerekiyor. Şartların sağlanması ile birlikte yardımlar vatandaşların banka hesaplarına direk olarak yatırılıyor. Her ay yeniden bir başvurunun yapılması da ayrıca gerek bulunmuyor.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.