Bir çok vatandaş bilmiyor, Aylık 1658 TL! İşte devletten gelen karşılıksız olarak verilen destek..!

Bir çok vatandaş bilmiyor, Aylık 1658 TL! İşte devletten gelen karşılıksız olarak verilen destek..!

Devletimiz, insanlarımızın yoksul yada kimsesiz olanlar, bakım için muhtaç olanlar, hastalar, yaşlılar, asker ailesi ve çocuğuna, yetime, yeni doğum yapanlara, eşi vefat edenler ve aile bütçelerine destek olmak adına geliri düşük olan vatandaşlarımız için

Devletimiz, insanlarımızın yoksul yada kimsesiz olanlar, bakım için muhtaç olanlar, hastalar, yaşlılar, asker ailesi ve çocuğuna, yetime, yeni doğum yapanlara, eşi vefat edenler ve aile bütçelerine destek olmak adına geliri düşük olan vatandaşlarımız için kaymakamlık içerisinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile  destek sağlanmaktadır. Çok az bilinen ama ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarımız için önemli destekler.

  1. Yapılacak olan bu desteklere başvuru için yalnızca kimliğiniz ile yapabilirsiniz. Yapmanız gereken Alo 144 Sosyal Yardım Hattını arayarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.
  2. 2022 Aylığı: 5 çeşit şekilde aylık bağlaması kapsamaktadır. Yaşlılar için fakat 65 yaş üstü yüzde 40-69 arasında engel aylığı, %70 oranında engel aylığı, 18 yaş altı engelli  yakını için aylık. Silikozis aylığı için şu an için yeni başvuru alınmamaktadır. Bu aylıkları alına bilmesi için muhtaçlık değerlendirilmesi yapılmaktadır.
  3. screenshot-1.jpg

Muhtaçlık değerlendirmesi yapılırken hana içerisindeki bireylerin gelir durumları servet ve yapmış oldukları harcamalar dikkate alınmaktadır. Bu hesaplamalar doğrultusunda kişi başına hesaplayacak olursak asgari ücretin 1/3 ünden az olması gerekmektedir.  Bu değerlendirmeler sonucunda engelliler için 609 ile 914 TL arasında ödeme yapılırken. Yaşlılar için 753 TL ödeme yapılmaktadır.

  1. 3294 Sayılı Yardım: Şart eğitim yardımı olarak da bilinmektedir. Kız çocuklar için 50 TL erkek çocuklar için 45 TL ödeme yapılmaktadır. Lise düzeyinde okuyan öğrenciler için bu miktar değişmektedir kız çocuğu için 75 TL olarak belirlenirken erkek için 55 TL olarak ödeme yapılmaktadır.
  2. İki Ayda Bir 550 TL: Eşi yeni vefat etmiş ve SGK’sı olmayan durumu kötü muhtaç kadınlarımız için aylık 325 TL olmak üzere iki ay boyunca bu ödeme verilmektedir.
  3. Gelir Getirici Projeler: Ev kadınlarımız kendi işlerini kurabilmeleri adına yaklaşık 15.000 TL olarak faizsiz kredi ve vadeli kredi imkanı sağlamaktadır. Sosyal Yardımlaşma kurumumuz içerisinde Gelir getirici Projeler olarak adlandırılmaktadır. Burada ki amaç yoksul insanlarımız için hanelerine kendi geçimlerini sağlayabilmeleri adına sunulmakta olan bir ödeme şeklidir.

Devlet Destekleri 2021

Devlet tarafından fakir ve durumu ekonomik olarak kötü durumda olan vatandaşlara çeşitli yardımlar sağlanıyor. Yapılan yardımların neredeyse tamamı ise her hangi bir şekilde gri ödemesi bulunmayan destekler oluyor. Her destek belirli şartlar çerçevesinde veriliyor. Durumun böyle olması bir değerlendirme sürecini gerektiriyor. Devlet tarafından verilmekte olan destekler kısa sürede değerlendirmeler arkasından verilmektedir. Değerlendirmenin olumlu olması durumunda ödemeler zamanında yapılmaktadır.

Bakım için muhtaç olanlar, hastalar, yaşlılar, asker ailesi ve çocuğuna, yetime, yeni doğum yapanlara, eşi vefat edenler ve aile bütçelerine destek olmak adına geliri düşük olan vatandaşlarımız için kaymakamlık içerisinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile  temasa geçerek durumlarını ifade eden dilekçelerini sunarak ödemelerini alma şansları bulunmaktadır. istenilen kriterlere uygun bulunmayan vatandaşlara da olumsuz yanıt verilmektedir. Vatandaşın sonuca itiraz hakkı bulunmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.