Başvuru yapana 300- 400- 600 TL ödeme var… Anında ATM ‘den alabilirsiniz!

Çalışma hayatında olan kadınlara devletten destek bitmiyor. Özellikle maddi anlamda sıkıntı yaşayan vatandaşlara verilen yardımlar çok önem taşımaktadır. Doğum yapan kadınlara ne gibi yardımlar veriliyor. İşte detaylar…

Çalışma hayatında olan kadınlara devletten destek bitmiyor. Özellikle maddi anlamda sıkıntı yaşayan vatandaşlara verilen yardımlar çok önem taşımaktadır. Doğum yapan kadınlara ne gibi yardımlar veriliyor. İşte detaylar…

Başvuru yapan vatandaşlara 300- 400- 600 TL tutarında ödeme yapılmaktadır ve bu parayı hemen ATM ‘den almak mümkün. E- devlet başvuru şartları açıklandı. Korona virüs zamanında yapılan yardımlar vatandaşlar için büyük önem arz etmektedir. Devletten doğum yardımı almak için ilk önce bebeğiniz ile ilgili evrakları gerekli yerlere ulaştırmanız gerekmektedir. Başvuru yapıldıktan sonra başvuru kabul edilince ödemeler annelerin hesabına aktarılmaktadır.

screenshot-14.jpg

Doğum parası almanız için bebeğinizin bilgilerini nüfus müdürlüğüne iletmeniz gerekmektedir. Sonra Doğum yardımı için hazırlanan dilekçe doldurulmalı, Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne ulaştırılmalıdır. Doğum parası almak isteyen kişilerin lazım olan belgeleri net ve doğru bir şekilde doldurması önem arz etmektedir. Eksik evrak olduğunda gerekli mercilere ulaşmadan önce evrakların tamamlanması için süre verilmektedir. Bu belgeler zamanında gerekli mercilere ulaşmazsa başvuru kabul edilmeyecektir.

Doğum parası almak için lazım olan belgeler nelerdir?

Yeni dünyaya gelmiş bebeğin nüfus cüzdanı. Nüfus cüzdanı, doğum yardımı talebinde bulunacak bebeğin sağ olduğunun belgesidir. Ebeveynin nüfus cüzdanı. Bu belge de doğum parası için talepte bulunan kişilerin kimliğini gösterir. Doğum parası talebinde bulunmak için başvuru yapılan yerden belgelerin eksiksiz ve doğru biçimde doldurulması gerekmektedir.

screenshot-12.jpg

Başvuru yapıldıktan sonra doğum parası nasıl sorgulanır?

Doğum yardımı alıp alamayacağınızı e devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. E- devlet kapısına giriş sağladıktan sonra arama bölümüne “Doğum Parası” yazarak arama yapmalısınız. Sonra çıkan sonuçlardan “Doğum parası sorgulama” seçeneğine tıklamalısınız. Doğum parasını başka bir şekilde de sorgulaya bilirsiniz. Diğer yöntem ilgili Bakanlıkların “144” ve “183” numaralı çağrı merkezleri ile iletişime geçmektir. Bu çağrı merkezlerinden doğum parası sorgulaması yapabilirsiniz.

Doğum parası için dilekçe nasıl doldurulur?

screenshot-13.jpg

Doğum parası için başvuran kişinin T.C. kimlik numarası ve adı- soyadı belirtilir. En başta doğum yapan anne için yardım parası verilir. Ancak başvuruyu sadece anneler değil babalarda yapabilmektedir. Baba dilekçe doldurduğunda evraka kendi bilgilerini yazmalıdır. Doğum yapan kadının bilgileri tam ve doğru bir biçimde yazılması gereklidir.