Banka tarafından yapılan hata bütün mal varlığına sebep oldu! Herkesin Başına Gelebilir

Banka tarafından ipotek konulan evinin ipoteğini kaldırmak isterken yapılan bir yanlış sebebiyle iki buçuk yıldır büyük bir mağduriyet yaşıyor.

Banka tarafından ipotek konulan evinin ipoteğini kaldırmak isterken yapılan bir yanlış sebebiyle iki buçuk yıldır büyük bir mağduriyet yaşıyor.

Bundan 2,5 yıl önce satın almak istediği evin daha önce üzerinden kredi çekildiğini öğrenen Hanefi Yetişir ipoteği kaldırmak üzere ödemeyi gerçekleştirmiş. Banka müdürünün kendisini yanlış yönlendirdiğini iddia ederek mağdur olduğunu açıkladı. Başından geçen olayları tek tek anlattı. İki buçuk yıl önce bir ev satın almak istediğini emlakçıya gittiğini ve onların aracılığı ile evi satın aldığını ve evin tapusunu mahalle muhtarının da olduğunu ve aldığını belirtti. Tapu işlemlerini vekâleten kardeşi ne teslim ettiğini de açıkladı.

Büyük Hata

screenshot-25.jpg

Tapuyu almak için emlakçı ile beraber Diyarbakır merkezde bulunan tapu şubesine geldiklerini belirti. Ev üzerindeki ipoteği kaldırmak üzere geldiği banka şubesinde başından geçenleri anlattı. Ev üzerinde daha önce ipotekli çekilmiş 195.000 TL ipotek bulunduğunu ve ipoteği kaldırmak için banka çalışanı ile vezneye uğrayıp ödeme yaptığını açıkladı. Mağdur olan kişiyi yanlış yönlendirildiğini sonrasında ipoteğin kalkmadığını açıkladı. 3 gün sonra ipoteğin kalkacağını belirttiklerini anlattı. 3 gün sonrasında Tapu müdürlüğünde yaptığı sorgulama neticesinde ipoteğin kalkmadığını belirten Yetişir durumu tekrardan bankaya sorduğunda 10 gün sürebileceğini aktardılar.

Sonrasında 10 gün sonra tekrar sorguladığımda hala İpoteğin kalkmadığını öğrenince Bankaya gittiğini söylenene göre bireysel hatalar ve yanlış yönlendirme sonucunda 2 konutun yanlışlıkla farklı biri üzerine olan İpoteğin kaldırılması şeklinde işlem olduğunu belirtti. Fakat bankanın Genel Merkezi ipoteğin kaldırılacağı dosyayı reddediyor. Söz konusu hatanın iki buçuk yıldır düzeltilmediğini belirterek kendisine hatanın düzelteceğini söylemelerine rağmen düzelmediğini vurguladı. Bankaya birçok kez ihtarname çektiğimi son olarak Cimer' e yazdığını açıkladı.

screenshot-24.jpg

İpotek mağduru olan yetişir o günden bugüne Tapu Müdürlüğü, evi satın aldığı kişi ve banka arasında sürekli olarak gelip gitmesine rağmen ipoteğin kaldırılmadığını vurguladı. Evi satın aldığı şahsın ödeme yapmadığını belirtti. Cimer' e yapmış olduğu şikayet üzerine bankalar düzenleme denetleme kurumuna Diyarbakır Valiliğine yönlendirdiğini aktaran Yetişir şikayetim de dolandırıldığımı ifade ettiğimden dolayı Valilik konuyu emniyete havale etmişti. Konunun emniyete gitmesi üzerine yanıma bir polis memuru verildi ve banka şubesine geldik banka şubesi olayın dolandırıcılık değil personel hatasından kaynaklandığını ve bu hatanın düzeltilmesi için mahkeme kararını olması gerektiğini belirtti yaklaşık olarak 200 bin lira zarar da olduğunu açıkladı.