Bakan Müjdeli Haberi Verdi! Ödemeler 5 Mart’ta Yapılacak!

Bakan Müjdeli Haberi Verdi! Ödemeler 5 Mart’ta Yapılacak!

Türkiye’de koronavirüs salgını büyük bir hızla devam ediyor. Devletin maddi olarak yardıma ihtiyacı olan vatandaşlara, hayata geçirdiği uygulamalar sayesinde yardımları devam ediyor. Bu yardım uygulamalarından bir tanesi de kısa çalışma ödeneği.

Türkiye’de koronavirüs salgınından dolayı iş yeri kapanan vatandaşlara maddi destek amacıyla ‘kısa çalışma ödeneği’ veriliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki açıklamalarında 31 Ocak 2021 tarihine kadar kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak için başvuran iş yerlerine verilen kısa çalışma ödeneğinin süresinin 31 Mart’a kadar uzatıldığını açıklamıştı. Kısa çalışma ve işsizlik ödeneğiyle ilgili olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’ta açıklama yaptı.

806x378-kisa-calisma-odenegi-ne-zaman-yatacak-kisa-calisma-odenegi-uzayacak-mi-bitince-ne-olacak-1593360082023.jpeg

Bakan Selçuk, kısa çalışma ve işsizlik ödeneğinin şubat ayına ilişkin olan ödemelerinin 5 Mart tarihinde yapılacağını açıkladı.

Milyonların beklediği müjdeli haberi Bakan Selçuk duyurdu, şubat ayı kısa çalışma ve işsizlik ödeneği 5 Mart’ta hesaplarda olacak. Banka hesap bilgisi olmayan vatandaşlarsa ödemelerini PTT üzerinden alabilecek.

Kısa Çalışma Ödeneği Nedir?

Türkiye’de koronavirüs salgınından dolayı iş yerini kapanan vatandaşlara devletin maddi yardım uygulamasıdır. Ödenek için başvurular e-devlet ve İşkur üzerinden gerçekleştirilmektedir. Salgının ortaya çıktığı dönemde hayata geçirilen uygulamalardan birisi olan kısa çalışma ödeneği ile maddi zorluk içerisindeki vatandaşlara yardım eli uzatılması hedefleniyor. Salgın döneminde birçok kez uzatılan kısa çalışma ödeneğinin son tarihi 31 Mart oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada 31 Mart tarihine kadar son kez kısa çalışma ödeneğinin uzatıldığını açıklamıştı.

kisa-calisma-odenegi-basvuru-nasil-yapilir.png

İşsizlik Ödeneği Nedir?

Kendi kusuru ve isteği dışında işsiz kalan, hizmet akdi sona erdiği günden önceki 120 gün hizmet akdine sahip olan, hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 3 yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödeyen kişilere hizmet feshinden sonra 30 gün içerisinde İŞKUR’a başvuru yapmaları halinde verilen ödenektir.

2020 senesinde 1168 TL olan işsizlik maaşı 2021’de 1420 TL’ye yükselmiştir.