Avokado Yağının Saça Nasıl Uygulanır, Faydaları Nelerdir?

Avakado yağı monoansatüre yağlar ve E vitamin açısından oldukça zengindir.

Kuru ve dökülen saçlar için kullanılırsa saçın parlaklığını artırıcı, kırılma ve dökülmeyi azaltacaktır. Saç problemlerini çözmenin birçok yolu vardır. Ancak genel olarak dışarıdan satın alınan saç bakım ürünleri saç sorununu tek bir yerde çözebilirken diğer yandan saça zarar verir. Bu nedenle uzmanlar saç bakımı için doğal yöntemlerin kullanılmasını önermektedir. Avokado maskesi sadece yıpranmış, hasar ve işlem görmüş saçlar için değil, aynı zamanda saçları kısa sürede uzatma, sıkı ve dolgun tutmanın yollarından biridir. Saçınızı düzenli olarak bakım yapmak için bir avokado maskesi kullanmak saçınızı bakımlı ve sağlıklı tutabilir. Avokado doğanın sağladığı en iyi besinlerden biridir. Sadece lezzetli değil aynı zamanda insan sağlığına da faydalıdır. Bilinen faydalarının yanı sıra birçok farklı işlevi ve faydası da vardır. Avokado yağı cilde, vücuda ve saça büyük faydalar sağlayabilir.

1. Kuru saç sorunları

Kuru saç sorunu, modern çağın en büyük sorunlarından biridir. Çünkü saç bakım ürünleri ve saç düzleştiriciler, saç maşası ve saç kurutma makinelerinin yanı sıra kuru saçlar günümüzde kaçınılmaz bir durum haline gelmekte ve bu durumda sıklıkla saç bakımı gerekmektedir. Avokado yağı kuru saç ile etkili bir şekilde mücadele edebilir, saçın doğal nem dengesini koruyabilir ve kuruluğu önleyebilir. Düzenli kullanılırsa daha kısa sürede etkisini gösterebilir.

2. Saç Derisinde Kan Akışını Hızını Artırır

Saç dökülmelerine en çok neden olan saç derisindeki kan akışının yavaşlaması dökülmeyi tetikleyen etkenlerden biridir. Yararları ile saç bakım uzmanlarının dikkatinde olan avokado yağı, sürekli ve düzenli kullanıldığında saç derisindeki kan akışını hızlandırarak kaşınma, kepeklenme ve pullanma gibi durumların önüne geçmektedir.

3.Vitamin Desteğini Sağlar

E vitamini, saç bakım ürünlerinde en çok bulunan vitaminlerden biridir. Vitaminlerin yanı sıra minerallerde saç için önemlidir, bu yüzden saç bakım ürünlerinde minerallerde bulunur. Ancak bu ürünler vitamin ve mineral içermesine rağmen kimyasallar da içerdiğinden saç bakımında kullanılması etik değildir. Evde yapabileceğiniz saç bakımı tedavileri, kimyasala hazır saç bakım ürünlerinden çok daha etkilidir. Avokado yağının saçlara sağladığı faydalardan biri de saça gerektiği kadar vitamin desteği oluşturmasıdır. Saçın uzamasına, sağlıklı kalmasına ve parlak bir görünüm elde etmesine yardımcı olur.

4. Saç Dökülmelerini Engeller

Günümüzün en büyük sorunlarından biri saç dökülmesidir. Aslında erkeklerde genetik yatkınlık ana etken olmakla birlikte, özellikle günümüzün dış etkenleri kadınlarda saç dökülmesine neden olmaktadır. Saçın aşırı bakımı, aşırı boya kullanımı, jeller ve şekillendirici spreyler saç dökülmesine neden olabilir. Elbette bunu önlemek için saça daha az işlem yapmak en iyisidir. Ancak saç dökülmesini önlemek için avokado yağının faydalarından da yararlanabilirsiniz.

5. Nem Dengesi

Saçın doğal nem dengesi vardır. Bu nem dengesi bozulduğunda saçta birçok sorun ortaya çıkacaktır. Doğal olarak saçın tedavisine bağlı olarak saçın kendi ürettiği nem durur ve saç sorunları oluşmaya başlar. Saçınızın nemli kalmasına yardımcı olan avokado yağı kullanarak bu sorunları ortadan kaldırabilirsiniz. Etkiyi daha kısa sürede görmek için bu yöntemi düzenli olarak kullanın.

Avokado Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Isı Masajı

Avokado yağının saça faydaları bir hayli fazladır. Üstte yazan faydaların yanı sıra ek olarak saç derisinde oluşan sorununun önüne geçmek için avokado yağı ile ısı masajı yapabilirsiniz. Mikrodalga veya fırında birkaç saniye ısı verdiğiniz avokado yağını parmak uçlarınızla saç dibinden saçın sonuna kadar masaj yaparak uygulamanız durumunda bu tarz sorunların çözülmesini sağlayabilirsiniz.

Avokado Yağı Maskesi

Avokado yağı maskesi saç bakımında önemli bir yere sahiptir ve birçok saç problemini çözmek için kullanılabilir. Bir maske ile evde basit bir şekilde hazırlayabilir ve kısa sürede saçınızı daha canlı ve sağlıklı bulmaya başlayacaksınız. Avokado yağı maskesini hazırlamak için 1 yumurta sarısı ve 1 yemek kaşığı bal ekleyebilir, ardından malzemeleri bir kasede homojen hale gelene kadar karıştırabilir ve ardından saçınıza masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Yarım saat bekledikten sonra saçınızı nötr bir şampuanla yıkayabilirsiniz.

Avokado maskesi saçı nemlendirir

İkiye bölünmüş avokadonun yarısı çatalla ezilmelidir. Ardından ezilmiş avokadoya 1 çorba kaşığı hindistancevizi yağı ve 1 E vitamini kapsülü ekleyin. Kapsülün içindekiler, kapsülün dış koruyucu tabakası delinerek doğrudan karışıma eklenmelidir. Daha sonra elde edilen tüm malzemeler mikser yardımıyla belli bir kıvama gelinceye kadar karıştırılır. Ardından saç köklerinden ve saç derisinden uygulayın. Saçlı deri sonrası uygulama saçın sonuna kadar devam edecektir. Maske, daha önce yıkanmamış kuru saçlar için uygundur. 30 dakika bekleyin, maskeyi saça uygulayın ve ardından sürekli şampuan ve ılık su yardımıyla saçı temizleyin. Bu karışımın formülü orta uzunlukta saçlar için uygundur. Uzun saçlar ve uzun saçlar için karışık malzeme sayısı 2 katına veya 3 katına çıkarılabilir.

İpeksi ve Parıldayan Saçlar İçin Avokado Maskesi

Tüm avokadonun çekirdeğini soyduktan sonra bir çatalla ezin ve 3 yemek kaşığı mayonez ekleyin. Ardından karışımı homojen hale gelene kadar karıştırmaya başlayın. homojen bir karışım elde ettikten sonra kökünden saçın ucuna kadar uygulayın. Kullanım sırasında saçlar kuru tutulmalıdır. Tüm saçlara bu uygulamayı yaptıktan sonra saçı kemik veya streç film ile örtün ve başın üstünü ısıtılmış bir havluyla örtün; bu işlem, malzemenin içindeki besleyici yağın saça daha hızlı nüfuz etmesini sağlar. Bundan sonra 20 ila 30 dakika bekleyin ve ardından saçınızı şampuan ve ılık suyla durulayın.

Yumuşak Görünüm İçin Avokado Saç Maskesi

Önce 1 avokadoyu soyup çekirdeklerini çıkarın, ardından bir çatal yardımıyla ezin. Ayrı bir kapta yumurta sarısı ve yumurta beyazı birbirine karışana kadar karıştırın, ardından avokadoyu ekleyin. Daha sonra karışıma 3 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı bal ekleyip, elde edilen karışımı koyulaşana kadar karıştırın. Saçın sonundan başlayarak elde edilen karışımı tüm saça uygulayın ve 15 dakika bekleyin. Döngü bittikten sonra şampuan ve ılık suyla durulayın.

Saçların Hızlı Uzaması İçin Avokado Maskesi

Soyulmuş avokadonun yarısını ve bir muzu bir kasede ezin. Sonra ayrı bir kapta yumurta sarısı ve yumurta beyazı birbirine karışana kadar karıştırın. Ardından avokado ve muz karışımına 2 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin ve tüm malzemeleri bir blenderde 2 harekette karıştırın. Elde edilen karışım saç köklerinden uçlarına kadar sürülmeli ve ardından 20-30 dakika bekletilmelidir. Bekleme süresi dolduktan sonra saçınızı ılık su ve şampuanla durulayın.

Diğer bir saç büyüme formülü, avokado, muz, aloe vera suyu veya jelin çemen otu tozu ile karıştırılmasıyla yapılan bir maskedir. Avokado ve muzu aynı oranda 2 bardak aloe vera suyu veya jeli ile karıştırın ve bir blender ile karıştırın. Çeyrek fincan çemen otu tohumu tozu ekleyin ve karıştırmaya devam edin. Daha sonra sert malzemeleri uzaklaştırmak için karışım tel filtre ile süzülerek kıvamlı krema elde edilir. Elde edilen kremi saç derisinden saç uçlarına uygulayın ve maskeyi saça emdirin. Saçlar duş bonesi veya streç film ile kapatılır ve maske 1 saate kadar saçta kalabilir. Bekleme süresinden sonra saçınızı her zamanki gibi yıkayın.

İşlem ve Isı Görmüş Saçlar İçin

Yarım avokado püresi 2 yemek kaşığı avokado yağı, 2 yemek kaşığı jojoba yağı ve 2 yemek kaşığı limon suyuyla bir kasede karıştırın ve karıştırın. Daha sonra karışımın bulunduğu kaptan biraz daha büyük bir kaba sıcak su ilave edilir ve ardından karışım kabı sıcak su kabına yerleştirilir. Karışım bu şekilde vücut ısısına ulaşmalıdır. Ocak veya mikrodalgada ısıtmayın. Karışım vücut ısısına ulaştıktan sonra saça sürülmeli ve bir havluya sarılmalıdır. Bekleme süresi 20 dakikadır, uygulanan maskenin saça nüfuz etmesi yeterlidir. Bekleme süresinden sonra saçların normal şekilde yıkanması yeterlidir.

Verilen tarifler, farklı saç sorunları olan kişilere fayda sağlamak için farklı şekillerde uygulanabilir.