Aşı Koronavirüs Mutasyonuna Etki Etmeyebilir!

Aşı Koronavirüs Mutasyonuna Etki Etmeyebilir!

İngiltere’den bazı bilim insanları Güney Afrika’daki koronavirüs mutasyonuna virüslerin etki etmeyebileceğini ifade ediyor.

İngiltere’de Reeding Üniversitesi’nden Simon Clarke, Güney Afrika’da koronavirüsün daha fazla mutasyon geçirdiğini, bu durumdan dolayı endişe duyulduğunu, koronavirüs aşılarının bu mutasyon karşısında etkisiz kalabileceğini dile getirdi. İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock’da Güney Afrika’daki mutasyondan dolayı endişe duyduğunu ifade etmişti.

5feb17855542811fb48972d2.jpg

Bağışıklığı Engelleyebilir!

Uzmanlar, Güney Afrika’da virüsün birden fazla mutasyona maruz kaldığını, diken proteininde meydana gelen mutasyonların son derece endişe verici olduğunu çünkü virüse karşı geliştirilmiş olan aşıların mutasyona karşısında yeterli etkiyi gösteremeyeceği ifade ediliyor.

Bulaşıcılığı Daha Fazla

Bilim insanları koronavirüsün hem İngiltere’de hem de Güney Afrika’da mutasyona uğradığını belirterek, varyasyonlarda virüsün bulaşıcılığının daha da artacağı anlamına geldiği ifade ediliyor. Geliştirilen aşıların İngiltere’de görülen koronavirüs mutasyonuna karşı etkili olduğu, ancak Güney Afrika’daki mutasyona karşı ne gibi etkileri olduğunun henüz bilinmediği ifade ediliyor.

Kanıt Yok

İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) yetkililerinden gelen açıklamada ise mutasyona uğrayan virüse karşı, aşıların etkisiz olacağını gösteren bir kanıt olmadığı yönünde açıklamalar yapıldı.

1454812.jpg

Aşıyı geliştiren şirket BioNTech’in CEO’su Uğur Şahin ise virüsün varyasyonlarına karşı geliştirmiş oldukları aşının etkili olduğunu belirtti. Aşı üzerinde değişiklik yapılması gerekmesinde ise bunu 6 hafta içinde yapılabileceğini belirtti.

Güney Afrika Mutasyonu

Koronavirüsün Güney Afrika’daki mutasyonunun ne durumda olduğu ve hangi ülkelerde tespit edildiğine dair net bir bilgi bulunmuyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.