Apple Çocuk İstismarı İçin iPhone İncelemelerini Erteledi

Apple, Amerika’da çocuklara karşı cinsel istismar ile ilgili iPhone telefonlar üzerinde yapacağı tarama ve inceleme planlarını erteledi.

13 Eylül 2021 17:43 Gündem
Apple Çocuk İstismarı İçin iPhone İncelemelerini Erteledi

Apple, Amerika’da çocuklara karşı cinsel istismar ile ilgili iPhone telefonlar üzerinde yapacağı tarama ve inceleme planlarını erteledi.

Hepimizin adını bildiğimiz Apple, yeni bir gündem haberi ile karşımızda.

Kişi gizliliğinin ihlalini de beraberinde getirecek bu durum, pek çok gizlilik savunucusu şahıslarca üstüne eleştiri topladı. Apple, konu ile ilgili tekrar düşünüleceğini ve kişilerin şikayetlerini göz önünde bulundurduklarını dile getirdi. Otoriter ülkelerin sistemi suistimal etmiş olabileceklerine dair şüpheler alevlendi.

Adı çokça duyulan NeuralHash isimli teknoloji sayesinde, kişilerin fotoğrafları iCloud tarafından kaydedilmeden önce taranabilirdi. Böylece Ulusal Kayıp ve İstismara Uğramış Çocuk Merkezi tarafından muhafaza edilen çocuk istismarı veri tabanı materyali, bu uygulama sayesinde doğrulanabilirdi. Bir eşleşme bulunduğunda ise, gerçek bir insan tarafından kontrol edildikten sonra doğrulanarak gerekli işlemler başlatılabilirdi. Lakin bu durum, senenin ilerleyen zamanlarına ertelendi.

Bir açıklamasında ise Apple şunları söyledi: "Geçen ay çocuk istismarı materyallerini sınırlandırmak, şüpheli kimselerin iletişim platformlarını kullanarak çocukları taciz ve istismar etmelerini engellemek için yaptığımız planları açıkladık.”

“Kullanıcı dönüşleri, avukatlarımız, araştırmacılar ve diğer kişilerle görüşmelerimiz doğrultusunda böylesine kritik seviyede önemli olan çocuk güvenliği özellikleri için gelecek aylar süresince daha fazla bilgi toplamaya ve iyileştirmeler yapmaya karar verdik.”

Gizlilik savunucusu kişiler bu durumun otoriter hükümetlerce suistimal edilerek, halka karşı kişisel verilerin ele geçirilmesi amacıyla kullanılabileceği ile ilgili kaygılarını dile getirdi.

Bu sistemin kullanılmasındaki en büyük muhalif konumunda olan Elektronik Sınırlar Kurumu, bu harekete karşı çıkan 25.000 kullanıcı tarafından imzalanmış bir dilekçe derledi. Yetkili Müdür sıfatıyla BBC’ye konuşan Cindy Cohn, düşüncelerini şu şekilde dile getirdi: “Şirket sadece şifrelenmiş verilerine tamamen erişim izni vermek yerine daha büyük adımlar atmalıdır.”

"Taleplerini açıkça dile getiren bu devasa koalisyon, telefonlarının – hem mesajlarının hem de fotoğraflarının – korunmasını ve şirketin sözünü verdiği gerçek gizlilik ilkesinin yerine getirilmesini talep etmeye devam edecektir."

Apple geçmiş zamanlarında, en çok değer verilen şeylerden birisi de baştan sona tamamen şifreleme ve gizlilik konusuna verdiği önem olmuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler