Annelere Müjde! Yarım Mesai, Tam Maaş!

Annelere Müjde! Yarım Mesai, Tam Maaş!

Doğum izinleri sonrasında anneler yarım çalışma hakkına sahip olabiliyor. İşte detaylar.

Doğum izinleri sonrasında annelere verilen yarı çalışma ödeneğiyle ilgili olarak yönetmelik çıkarıldı ve uygulanmaya başladı. Özel sektörde çalışan anneler doğum izni sonrasında yarım çalışma hakkında sahip olacak. İşveren anneye çalıştığı gün kadar maaş öderken, maaşın geri kalanını İŞKUR tamamlayacak. Annelik izninin bitmesinin ardından çocuk sayısına göre yarım gün çalışma yapma hakkı bulunuyor, ilk çocuk için 60, ikinci çocuk için 120, üçüncü çocukta ise 180 gün yarım çalışma yapma hakkına sahip olunmaktadır. Eğer anne çoğul doğum yaparsa bu süreye 30 gün daha ekleniyor.

para1234-16-9-1608969830.jpg

Doğan çocuğun engelli olması durumunda ise bu süre 360 güne çıkarılıyor. Bu kapsamda işveren anneye yarım maaş ödemesi yapıyor, annenin maaşını İŞKUR tamamlıyor.

Yarım Çalışma Ödeneğinden Kimler Faydalanabilir?

Doğum sonrasında analık sona eren kadın işçi ile, 3 yaşını doldurmamış çocuk evlat edinen kadın ve erkek işçi bu haktan yararlanabiliyor.

Yarı Çalışma Şartları Nelerdir?

-Çalışan işçinin adına doğum veya evlat edinme tarihinden önceki son 3 yıl içinde en az 600 günlük işsizlik sigortası primi bildirilmiş olması.

-Haftalık çalışma süresinin en az yarısı kadar fiili olarak çalışması.

-Analık izni bittikten sonra maksimum 30 gün içinde yarım çalışma belgesiyle İŞKUR’a başvuruda bulunulması.

Yarım Çalışma Yapılacak Süre Ne Kadar?

Yarım çalışma için ilk doğumda 60 gün, ikinci doğum da 120 gün, üçüncü doğumda ise 180 gün olarak uygulanmakta, çoğul doğumlarda bu süreye 30 gün eklenmektedir. Engelli doğan çocuklar için süre 360 güne çıkarılmaktadır.

Hesaplama Nasıl Yapılıyor?

Yarım çalışma ödeneğinin miktarı, annenin çalıştığı işte almış olduğu ücret ne olursa olsun, günlük asgari ücret tutarının brüt miktarı olarak ödenmektedir. Damga vergisi haricinde başka bir kesintisi bulunmamaktadır.

Nereden, Nasıl ve Ne Zaman Alınabilir?

Çalışana ait prim ve hizmet belgesinin ilişkin olduğu aydan sonraki ikinci ay içinde ödenmeye başlanmaktadır ve aylık olarak ödenmektedir. Ödemeler PTT şubelerinden alınabiliyor.

shutterstock-752501242-16-9-1610357009-880x495.jpg

Hangi Durumlarda Kesiliyor?

Çocuğun hayatını kaybetmesi/evlatlık durumunun ortadan kalkması, haftalık çalışma süresinin izinli olduğu bölümünde başka bir işte çalışıldığının tespit edilmesi, bireyin iş akdinin sona ermesi durumunda, ödenek kesilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.