Altın İle İlgili Dev Adım Atıldı! Bundan Sonra Türk Parası Altın Karşısında Sürekli Değer Kazanacak!

Altın İle İlgili Dev Adım Atıldı! Bundan Sonra Türk Parası Altın Karşısında Sürekli Değer Kazanacak!

Türk parasını koruma hakkında alınan karar ile kıymetli madenleri ilişkin düzenlemeler yapılmaya başlandı. Resmi gazetede yayınlanan düzenlemeye ilişkin açıklamanın ve kararın kıymetli olan maden taşları ve eşyaları düzenleyen maddesinde yer alan karara

Türk parasını koruma hakkında alınan karar ile kıymetli madenleri ilişkin düzenlemeler yapılmaya başlandı. Resmi gazetede yayınlanan düzenlemeye ilişkin açıklamanın ve kararın kıymetli olan maden taşları ve eşyaları düzenleyen maddesinde yer alan karara göre kıymetli taşların ve eşyaların madenlerin ithalat ve ihracatı serbesttir maddesi bulunmaktaydı, bu madde üzerinde düzenleme yapılıp ihracatı serbest iken ithalat hakkında yeni esaslar eklendi.

screenshot-48.jpg

Bunun yanında değerli madenlerin işlenmesi kapsamında, standart dışı işlenmemiş değerli madenlerde ithali serbestleştirildiği ifadesi yer aldı. Resmi gazetede yayınlanan habere göre bakanlığın artık işlenmiş ve işlenmemiş kıymetli madenlere ilişkin ihracat ve ithalat adına yönelik birçok yetkisinin olduğu belirtildi. Bir diğer önemli unsur ise işlenmemiş kıymetli madenin, yolcular ile birlikte ülkemize getirilmesine ilişkin bakanlığa düzenleme yetkisi verildi.

Dolarda yaşanan düşüş ve doların son durumu!

Dolar son haftalarda 6.90 ve 7 TL arasında hareket değiştirmektir. Merkez Bankası'nın almış olduğu faiz yükselttim kararından sonra dolar da yavaş yavaş düşmektedir. Faiz seviyeleri yüzde 17'de sabit olarak tutulması kararı da verilmiştir.

screenshot-49.jpg

Merkez Bankası başkanı Naci Ağbal’ ın açıklamasına göre para politikasında yapılan bu sıkı çalışmaların ve katı duruşun bir müddet daha böyle devam edeceği açıklandı. Bu sabah itibariyle dolar kuru 6.98 seviyelerinde. Euro ise 8.45 altında işlem gördü. Altın fiyatlarında beklenmeyen bu düşüş hala devam ediyor. Altının gramı 400 TL'nin altına indi çeyrek altın 670 lira seyrinde.

Altında Sert Düşüş

Son zamanlarda belki de tarih de olmadığı kadar sert bir düşüş yaşamakta olan altın ile ilgili atılan adımların neticede ne gibi bir katkıda bulunacağı ise merak edilenler arasınd. Altın ile ilgili atılan adımlarla birlikte bilindiği üzere sert düşüşler yaşanıyor. Yapılan son açıklamalara göre Dolar karşısında en büyük değer kazancı şuan için TL de görünüyor. Yorumcuların düşüşün daha bitmediği ve devam edeceği ile ilgili fikirleri de ayrıca bulunuyor.

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamalar ile de bu düşüşün devam edeceği beklentisi artıyor. Türk parasını koruma hakkında alınan karar ile kıymetli madenleri ilişkin düzenlemeler yapılmaya başlandı. Resmi gazetede yayınlanan düzenlemeye ilişkin açıklamanın ve kararın kıymetli olan maden taşları ve eşyaları düzenleyen maddesinde yer alan karara göre kıymetli taşların ve eşyaların madenlerin ithalat ve ihracatı serbesttir maddesi bulunmaktaydı, bu madde üzerinde düzenleme yapılıp ihracatı serbest iken ithalat hakkında yeni esaslar eklendi.

Bunun yanında değerli madenlerin işlenmesi kapsamında, standart dışı işlenmemiş değerli madenlerde ithali serbestleştirildiği ifadesi yer aldı. Resmi gazetede yayınlanan habere göre bakanlığın artık işlenmiş ve işlenmemiş kıymetli madenlere ilişkin ihracat ve ithalat adına yönelik birçok yetkisinin olduğu belirtildi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.