Altın 6 Ayın Zirvesine Çıktı! Uzman İsim Altında Beklentileri Açıkladı!

Geçtiğimiz yıl altında tarihi zirveler yaşanmıştı. Salgının olumsuz etkilerinin yanı sıra, ekonomideki belirsizlik, düşük ve dolar, euro gibi diğer yatırım araçlarının değer kaybetmesiyle altın rekor kırmıştı.

Güvenli liman olarak bilinen ve kimi zaman yaptığı sert çıkışlarla yatırımcısını sevindiren altında bu yıl ne olacağı büyük bir merak konusu. Geçtiğimiz yıl birçok olumsuzluğun bir araya gelmesi sonucunda altın tarihi zirveye ulaşmış, rekor üstüne rekorlar kırmıştı. Ekonomideki belirsizlik, salgının gidişatı, euro ve doların değer kaybetmesi ons altının fiyatını ciddi şekilde desteklemişti. Ons altın tarihinde ilk kez 2 bin doları aşmış, ülkemizde gram altın 540 liraya yükselmişti.

shutterstock-1232087245-16-9-1578809593-16-9-1579148846.jpg

Ancak 2020 yılının sonlarında aşının bulunması ile birlikte altın fiyatlarında düşüş başladı. ABD’de başkanlık seçinin tamamlanması ile belirsizliğin sona ermesi, ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükselişler, altının yeni yıla da düşüşle girmesine neden oldu. Lakin günlerde altın fiyatları yeniden yükselişe geçti, peki bu yükseliş devam edecek mi?

Geçen yılın kasım ayında 540 liradan işlem gördükten sonra düşüşe geçen altın şubat ayında 367 liraya kadar gerilemişti. Son dönemde iyi bir çıkış yakalayan gram altın dün 488 TL’den işlem görürken, ons altın da 1.843 dolara çıktı.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, altında gidişatın ne yönde olabileceği konusunda dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Bir dönem altın fiyatlarının baskılanmasında ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin önemli bir rolü olduğunu belirten Yıldırımtürk, faiz kararı ve tahvil faizlerindeki gerilemenin altın fiyatlarında yükselişe neden olduğunu söyledi.

Yıldırımtürk, yerli ve yabancı yatırımcılarda uzun vadede enflasyon beklentisi olduğunun altını çizdi.

“Yani insanlar kısa vadede enflasyonda bir düşüş beklemiyor, bundan dolayı parasının değerini korumak istiyor ve altına yöneliyor” diyen Yıldırımtürk, pandemi sonrasında İngiltere, Çin ve ABD gibi ülkelerde sanayi üretiminin canlanması ile bakır, demir gibi alüminyum fiyatlarının rekor kırdığını, bu durumun altın fiyatlarını da etkilediğini ifade etti.

Yıldırımtürk, geçen sene yaşanan ani yükselişlerin bir nedeninin de ABD eski başkanı Trump’un çıkışları olduğunu ve bu yıl için altında sert bir çıkış beklenmediğini belirtti. Ticaret savaşlarının ve küresel anlaşmazlıkların yine altın fiyatı üzerinde etkili olmaya devam edeceğini söyledi.

“Pandemi döneminde insanların borçları arttı. Artık alım yapılmadığı görülüyor. İnsanlar genelde ellerindeki altını çıkarmaya başladı. Altına olan talebin belli bir oranda azaldığı söylenebilir. Ancak şubat ayından beri yüzde 20’lik bir artış oldu ve yatırımcısına getiri sağladı” ifadelerini kullandı.

13194798-728xauto.jpg

Yıldırımtürk, altın fiyatlarındaki beklentilerini de paylaştı. Ons altının 1.792 doları aşması halinde 1.900 dolara yönelik bir yükseliş yaşayacağı, yılsonunda ise 2.250 dolar bandına ulaşabileceğini belirtti. Gram altında ilk yarı beklentisinin 500 TL, yılsonu beklentisinin ise 550 – 600 arasında olduğunu dile getirdi. Fiyatlarda gerilemeler olsa da tekrardan aynı noktaya gelmesi yönünde beklentileri olduğunu söyledi.