Ailelere Bir Destek Haberi Daha Geldi! Ayda 2 bin TL Almak Mümkün!

Ülkemiz ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülmekte olan eğitimli çocuk bakıcılarının teşviki artırmaktadır.

Ülkemiz ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülmekte olan eğitimli çocuk bakıcılarının teşviki artırmaktadır. Kadın istihdamını desteklemek amacıyla pilot illerde gerçekleştirilen çalışan anneye 2400 TL bakıcı desteği verilmektedir. Projenin gerçekleştirildiği pilot iller Ankara, İstanbul ve İzmir’dir. Projenin ilk başladığı yıl 1300 TL olarak verilen bakıcı desteği, 2020 yılının Temmuz ayından sonra 2400 TL'ye çıkarılmıştır. Çalışan anneye ayda 2400 TL bakıcı desteği verilmektedir.

screenshot-100.jpg

Doğumdan sonra çalışmak veya işine geri dönmek isteyen ya da yeniden işe girmek isteyen anneler için proje kapsamında destek sunulmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çalışan anneye bakıcı desteği sunuluyor. 2021 yılı içerisi ile 325 avro olarak verilmektedir. 2022 yılında 350 Avro ya da çıkması beklenmektedir. Projeden 32 ay yararlanma hakkına sahip olunmaktadır. Bu yıl da dahil olmak üzere 32 ay yararlanan bir kadın toplamda 10.000 avro devletten yaklaşık şu anki kurla 80 bin lira destek almaktadır.

Büyük Destek

Özel gereksinimli çocuklar veya bekar anneler €50 daha fazla ödeme almaktadırlar. Çalışan anneye destek kayıtları devam ediyor. E-devlet üzerinden veya Sosyal Güvenlik Kurumu'nun internet sayfası üzerinden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Proje bazında 3700 anneye kesin kaydını yaptırmak üzere randevu verilmektedir.

screenshot-102.jpg

Aylık 2021 yılı itibariyle 325 avro verilmektedir. Bu durum çocuğumuz 36 aylık olana kadar da devam etmektedir. Bu durumdan en fazla 32 ay boyunca yararlanabiliyorsunuz. O durumda tam zamanlı olarak çalışan anneler 0-24 ay arası çocuğu olan sigortalı anne eğitimin çocuk bakıcısına sigortalı olarak çalıştırıp bu bakıcıya çocuğunu baktım ve başladığında mali destekten yararlanabiliyor projeden yararlanabilmeniz için de birtakım şartları taşımanız gerekiyor.

screenshot-101.jpg

İşte o şartlar 0-24 ay aralığında çocuğunuzun olması, pilot iller olan İzmir, İstanbul ve Ankara'da ikametgah ediyor olmanız çocuğunuzla aynı evde yaşıyor olmanız, bekar bir anneyseniz çocuğunuzun velayetine sahip olmanız ve çocuk ve aynı adreste yaşamanız ve kesin kayıt tarihi itibariyle de bir işverenin yanında sigortalı olarak çalışıyor olmamız ve Tam zamanlı hizmet sözleşmesi ile çalışmanız gerekmektedir. Sigorta primi olarak her ay 30 gün prim bildirimizin yapılması da gerekmektedir. Ayrıca eğitimi bir çocuk bakıcısına tam zamanlı sigortalı olarak çalıştırıp çocuğunuzu baktırmanız gerekmektedir. Projeden yararlandığımız dönemde annelik izninden yararlanamıyor olmanız gerekmektedir. Bakıcının ücretini en az asgari ücret üzerinden ödüyor olmanız gerekmektedir.