Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı Tarafından 20.000 TL Sosyal Yardım..!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı Tarafından 20.000 TL Sosyal Yardım..!

Maddi durumu kötü olan, geçinmekte zorluk yaşayan ailelere devlet destek oluyor.

Maddi durumu kötü olan, geçinmekte zorluk yaşayan ailelere devlet destek oluyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, özel yardımlar, engelli ve yaşlı yardımı aile, eğitim, sağlık gibi birçok faktörde vatandaşına yardım sunuyor. Bunları sunarken belli şartları bulunmaktadır.

 

GIDA YARDIMLARI

Kişilerin 18 yaşından büyük ve maddi açıdan ihtiyacı olması gerekir. Ödeme tutarları bakanlık tarafından belirlenir. Yardım sağlanacak kişinin durumu aile sayısı. Şartı ise asgari ücretin 1/3 oranında kişi başı gelirden aşağı olmasıdır.

BARINMA YARDIMLARI

Vatandaşın yaşadığı ortamın barınamayacak durumda olması halinde bulundukları yeri yaşanabilir hale getirirler. Evin niteliğine göre ev onarımı için 20.000, prefabrik evler için 30.000 betonarme yapılar için ise 40.000 destek sunmaktadır. Kişinin engelli, yaşlı, maddi durumu kötü olması gerekmektedir.

YAKACAK YARDIMLARI

Yakacak olacak durumu olmayan kış aylarında etkilenmemeleri adına karşılıksız yapılır. Kömür desteğinden faydalanmak için kişilerin 18 yaşından büyük aile halkına düşen kişi başı gelir asgari oranın 1/3 az olmalı. Yardım kış aylarından önce yapılır 500 kg üzerinden bakanlık tarafından belirlenir.

EŞİNİ KAYBETMİŞ KADINLARA YÖNELİK YARDIM

Eşi vefat etmiş ev hanımlarına yönelik sunulmaktadır. Şartı ise resmi nikahlı eşlerinin vefat etmiş olması gerekmektedir. 2 ayda bir verilmek suretiyle 375 TL yardım verilmektedir.

MUHTAÇ ASKER AİLELERİNE YAPILAN YARDIMLAR

Asker bireyin 1. dereceden akrabası olması gerekir, her hangi bir sosyal güvencesi olmayan ve yardıma muhtaç kişilerin maddi açıdan desteklenmesi için yapılır. Askerlik dönemi boyunca iki ayda bir defa 400 TL para yardımı yapılır.

ÖKSÜZ VE YETİM YARDIMI

Anne ve babalarından birini yada ikisini de kaybetmiş olmak ve 18 yaşını doldurmamak. Yardıma muhtaç durumdaki çocuklar için çocuğa bakan kişiye verilen yardımdır. İki ayda bir verilmekte olup 150 TL yardım sağlanır.

İHTİYAÇ SAHİBİ ASKER ÇOCUĞU YARDIMI

Babası askerde olan ve ihtiyaç sahibi olup 18 yaşını doldurmamış çocuklar için yapılan para yardımıdır. Askerde olan baba için eşinin başvuru yapması durumunda ayda bir 150 TL para yardımı yapılır.

DOĞUM YARDIMI

Bebeğin tam bir şekilde sağ olarak dünyaya gelmesi durumunda tek sefer olmak üzere ailelere verilen yardımdır. T.C vatandaşı olmak yada mavi kart sahibi olmak yeterlidir. Doğum yardımı ile ilk bebek için 300 ikinci bebek için 400 üçüncü ve sonrası için ise 600 Tl şeklinde tek sefer olmak şartıyla destek sağlanır.

ELEKTRİK TÜKETİM DESTEĞİ

Sosyal yardımlardan düzenli olarak yararlanan aileler için elektrik tüketim desteği sunulmaktadır. Yardım alan vatandaşların gerekli kuruma kimlik belgesi ile başvuru yapması yeterli olacaktır.

1/2 kişilik eve için aylık 75 kWh, 3 kişilik aile için aylık 100 kWh, 4 kişilik aile için aylık 125 kWh, 5 ve daha fazla kişilik aile içinaylık 150 kWh elektrik tüketim desteği sunulur.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.