Aile Bakanlığından müjde! Başvuranlara 1000 TL Sosyal Yardım ödemesi!

Aile Bakanlığından müjde! Başvuranlara 1000 TL Sosyal Yardım ödemesi!

Pandemi sürecinin başında başlayan sosyal yardım ödemeleri hala yapılmaya devam ediyor. Salgın sebebiyle birçok kişiye verilen 1000 TL sosyal para ödemesi için hala araştırmalar yapılıyor.

Pandemi sürecinin başında başlayan sosyal yardım ödemeleri hala yapılmaya devam ediyor. Salgın sebebiyle birçok kişiye verilen 1000 TL sosyal para ödemesi için hala araştırmalar yapılıyor. İlk iki faz ödemesinden sonra 3.faz başvuruları sonucunda yapılan ödemelerin, 2021’de de devam edip etmeyeceği merak ediliyor. Bunu konu ile ilgili gerekli açıklamayı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yaptı.

 Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından ekonomik olarak sıkıntı yaşayan ailelere yapılan sosyal yardım ödemesi hala sürüyor. Salgın sebebiyle ekonomik sıkıntı yaşayan ailelere geri ödemesiz yapılan sosyal yardım ödemesi için şartlar belli oldu. 2021 yılı itibari ile bu ödemelerin yapılmaya devam edilip edilmeyeceği de merak ediliyordu. e-Devlet üzerinden sosyal yardım için başvurular nasıl yapılıyor? Bu 1000 TL’lik sosyal yardım parası için kimler başvuru yapabilir? İşte tüm bu soruların cevapları...

Pandemi sosyal yardım ödemeleri için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından açıklama yapıldı. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, 4. faz sosyal yardım ödemelerine ilişkin bazı  açıklamalar yaptı. 4. faz için yapılacak ödemelerinin de 3.faz ile ilgili olduğunu belirtti. Tüm şartları sağlayan bireyler bildirilen günlerde başvuruda bulunarak uygun görülme durumuna göre ödemelerden yararlanabilecekler.

BU YARDIMA NASIL BAŞVURU YAPILIR?

BAŞVURULAR, e-Devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. Ekonomik sıkıntısı olan vatandaşlar, Kimlik numarasının son hanesine göre belirlenen günlerde e-Devlet sisteminden başvuruda bulunabilecekler.

Yapılan açıklamalarda, online başvuru sırasında oluşabilecek yoğunluğundan dolayı yaşanabilecek sıkıntıları önlemek için,  Kimlik numarasının son hanesi sıfır olanlar için pazartesi, iki olanlar için Salı , dört olanlar için  çarşamba, altı olanlar için  perşembe ve sekiz olanlar için cuma günleri başvurular alınacak. Haftasonu ise sistem herkesin başvurusuna açık olacak.

BAŞVURU SÜRECİ NASIL TAKİP EDİLİR?

Başvuru süreci e-Devlet sistemi üzerinden takip edilebilir. Yardım için uygunluk değerlendirmesi başvuru yapan kişiye göre değil hanesinin ekonomik durumuna göre yapılır. Aranan şartlara uygun olunması  durumunda başvuran kişinin, başvuruda belirttiği ilçedeki “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı”na değerlendirme sonuçları gönderiliyor.

Devlet tarafından ve desteklenen dernekler tarafından durumu uygun olmayan ihtiyacı bulunmakta olan vatandaşlara ödemeler yapılmaktadır. Ödemeler belirlenmiş olan şartlar çerçevesinde başvurunun gerçekleşmesiyle birlikte sağlanmaktadır. Şartları yerine getiren vatandaşların uygun bulunması durumunda ödemeleri belirtilen koşullarda yatırılmaktadır. Başvuru yapan vatandaşlar sonuçları ilgili kurumlardan veya e devlet üzerinden öğrenebilir. Bu çerçevede Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, 4. faz sosyal yardım ödemelerine ilişkin bazı  açıklamalar yaptı. 4. faz için yapılacak ödemelerinin de 3.faz ile ilgili olduğunu belirtti. Tüm şartları sağlayan bireyler bildirilen günlerde başvuruda bulunarak uygun görülme durumuna göre ödemelerden yararlanabilecekler.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum