7.6 Büyüklüğünde Deprem Bekliyoruz! Flaş Açıklama!

Deprem uzmanı Prof. Naci Görür, İstanbul depremi ile ilgili olarak dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Prof. Görür, gerçekleşecek olan depremin büyüklüğünün 7.2-7.6 arasında olmasını beklediklerini ifade etti.

14 Eylül 2021 00:19 Gündem
7.6 Büyüklüğünde Deprem Bekliyoruz! Flaş Açıklama!

Uzman isimlerden büyük İstanbul depremi ile ilgili olarak dikkat çeken açıklamalar gelmeye devam ediyor. Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, yaptığı açıklamada İstanbul’daki konutların büyük bir bölümünün depreme dirençli yapıda olmadığını, büyük depremin Marmara’da yıkıcı etkiler yaratabileceğini ve bölgeyi ekonomik olarak devre dışı bırakabileceğini söyledi. Marmara’nın ekonomik olarak devre dışı kalmasının Türkiye’de kriz yaratacağını belirtti.

3163888-810x458.jpg

İstanbul’daki konut stokunun, çevre koşullarının depreme hazır olmadığının altını çizen Naci Görür, halkın deprem konusunda yeterince bilinçli olmadığını, bölgede beklenen depremin büyüklüğünün 7.2 ile 7.6 arasında olduğunu söyledi.

Hazırlıkların deprem öncesinde tamamlanmasının zorunlu olduğunu, deprem sonrasında afet yönetiminin en etkili şekilde yapılması gerektiğini belirtti. Kentin tüm doğalgaz, su, elektrik, baraj, kanalizasyon hatlarının tekrardan kontrol edilmesi, eksikliklerin giderilerek depreme hazır hale getirilmesi gerektiğini ifade etti.

Deprem için güvenli olmayan evlerin en kısa zamanda boşatılması ve depreme dirençli konutlar inşa edilmesinin bir zorunluluk olduğunu kaydeden Görür, güvenli olmayan evlerde oturanlara düşük faizle kredi imkanı sunulması gerektiğini dile getirdi.

Türkiye’nin can damarı olan Marmara Bölgesi’nin depremle birlikte ekonomik açıdan devre dışı kalabileceği ve bunun Türkiye’yi krize sokabileceği Görür tarafından dile getirildi.

istanbul-deprem-bos-alan-foto-sozcu-16-9-1580373516-16-9-1604299655-670x371.jpg

haberay.com.tr

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler