6-7 Yaşındaki Öğrencilere Yazılı Sınav Yapılması Yasaklandı!

Çin’de 6-7 yaşındaki öğrencilere yazılı sınav yapılmasının yasaklandığı açıklandı. Alınan kararın öğrenci ve veliler üzerindeki baskının azaltılmasına yönelik olduğu belirtildi.

30 Ağustos 2021 18:13 Gündem
6-7 Yaşındaki Öğrencilere Yazılı Sınav Yapılması Yasaklandı!

Çin Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin üzerindeki baskı ve stresi azaltabilmek için önemli bir karar aldı. Zorunlu eğitim kapsamındaki okullara sınav sayısını büyük oranda azaltmaları için genelge gönderildi. Bakanlık, öğrencilerin üzerindeki stres ve baskının öğrencileri ‘fiziksel ve zihinsel’ olarak olumsuz yönde etkilediğini belirtti.

d906428emaxresdefault.jpg

Aşırı Yüke Neden Olan Sorunlar Var

Bakanlıktan yapılan açıklamada, sistemin en önemli unsurlarının başında sınavların geldiği belirtilerek, “Okullarda çok sık tekrar edilen sınavlar öğrencilere aşırı yük getiriyor. Durumun düzeltilmesi gerekiyor.” ifadeleri kullanıldı.

Yeni kurallara göre ilkokul 1 ve 2. sınıflar için yazılı sınavlar tamamen kaldırıldı. Diğer sınıflar için her dönem yalnızca bir final sınavı yapılabilecek. Ortaokul seviyesinde ara sınavlar yapılabilecek.

Sosyal medya platformu Weibo’da bazı kullanıcılar bu kararın doğru olduğunu, böylece çocukların üzerindeki baskının hafifleyeceğini dile getirse de bazıları sınavsız bir şekilde yeteneklerin belirlenmesinin son derece zor olacağını ifade etti.

Çevrimiçi Oyun Saatleri Kısıtlandı

Çin’de 18 yaş altındakiler için de önemli bir karar alındı. Çin Ulusal Basın ve Yayın İdaresi’nin yayınladığı bildiride, kararların yetişkin olmayanların ruhsal ve fiziksel sağlığının korunması için alındığının altı çizildi.

18 yaş altındakiler için oyun saatlerinin cuma ve hafta sonları 20.00 – 21.00 ile sınırlandırılması istendi. Gerçek isimle açılmayan hesaplar ise engellenecek. Yasağın uygulanması için ilerleyen dönemlerde tedbirlerin artırılacağı belirtildi.

in01.jpg

Oyun süresini büyük ölçüde kısıtlayan bu uygulamanın teknolojik şirketleri olumsuz etkileyebileceği ifade ediliyor. Önceki düzenlemede 18 yaş altındakiler için çevrimiçi oyun süresi pek çok gün için 1.5 saat ile sınırlandırılmıştı.

haberay.com.tr

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler