2021’de 2. El Araba Fiyatları Nasıl Olacak?

2021’de 2. El Araba Fiyatları Nasıl Olacak?

2020 yılı 2. El araç fiyatları için oldukça yüksek geçmişti. Yeni yıla girmemizle birlikte 2021 2. El araç fiyatlarının nasıl olacağı oldukça merak ediliyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl araç sektörü için oldukça zorlu geçmişti. Gözler ise bu yılda!

 

2020 yılı 2. El araç fiyatları için oldukça yüksek geçmişti. Yeni yıla girmemizle birlikte 2021 2. El araç fiyatlarının nasıl olacağı oldukça merak ediliyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl araç sektörü için oldukça zorlu geçmişti. Gözler ise bu yılda!

Geride bıraktığımız 2020 yılı 2. El araçlar için oldukça hareketli geçmişti. Sıfır araçlar üzerinde oldukça zorlayıcı durumların yaşandığını da hatırlatmakta fayda var. 2020’de araçlara uygulanan vergiler, zamlar ve kur farklarının yanı sıra piyasadaki yetersiz üretim, pandemi gibi durumlarda sektöre darbe vurmuştu. Özellikle Kasım, Haziran ve Mayıs ayları 2. El araçların resmen patladığı dönemlerdi. Aralık ayıyla birlikte 2. El araç fiyatlarında biraz düşüşün yaşandığını söylemek gayet mümkün.

5c8e6cdc45d2a061545cb622.jpg

Araç sektörünün önemli kurumlarından birisi olan Oto Merkez’in CEO’su Muhammed Ali Karakaş ise 2021 yılında araç sektöründeki beklentilerin aksi yönünde bir tablonun yaşanacağını belirtti. Bu açıklamayla birlikte araç alıp, satan kişilerin yanı sıra farklı sektörlerde 2. El araba alanına gözlerini çevirdi.

2021 yılında ikinci el otomobil pazarı için oldukça zorlu olacağını belirten Muhammed Ali Karakaş şunları ekledi, ‘’Tüketiciler için Ocak ayının ortalarına kadar fırsat bulunduğunu söyleyebiliriz. Geçen sene olduğu gibi bahar aylarının sonunda yaşadığımız vaka düşüşüyle birlikte paralel olarak hızla kısıtlamaların kaldırılması, ikinci el araçlara olan talebi arttırmıştı. Şu an yaşadığımız süreçte bu durumların yaşanması an meselesi. İkinci el araçlara olan talebin ani şekilde olması oldukça muhtemel’’ dedi.

58e888300f254424642ba7d2.jpg

Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda vaka sayılarına ve genel toplum koşullarına entegre olarak tüm sektörler etkileniyordu. Olumlu ve olumsuz etkilenen sektörlerin başında 2. El araç piyasası da bulunuyordu. Araç sektörünün önemli isimlerinden birisi olan Muhammed Ali Karakaş da bu detaylara dikkat çekiyor. İkinci el araç alıp satacak bireylerin bu fırsatı değerlendirmesi gerektiğini öneriyor.

2021’de 2. El Araç Sektörünü Zorlayıcı Günler Bekliyor​​​​​​​

Oto Merkez’in CEO’su Muhammed Ali Karakaş şunları ekleyerek sözlerine devam etti, ‘’2019 Kasım ayları ve Mart 2020 arasında yakalanan ivmenin yakalanmasıyla birlikte bu sektöre olan talebin %50’yi aştığını biliyoruz. 2020 Kasım ortası sonrasındaki kısıtlamaların başlamasıyla birlikte yılın en kötü dönemi yaşandı. Ancak 2020 yılında şişen fiyatlar hiçbir şekilde tüketiciye yaramadı. Tüketici, lüks araçlara ulaşabilmesi için ortalama üzerinde bir bütçeye ihtiyacı bulunuyor. Doksanlı dönemlerde gözlemlenmiş olan zengin ve fakir uçurumunun 2020’de de tekrar ortaya çıktığını söylemek mümkün. Her halükarda lüks araçlara ulaşabilme zorlaştı. 2021 yılına bakıldığında da bu durumun yaşanması bekleniyor’’ dedi.

ikinci-el-arac-almak-isteyenlere-guzel-haber-4452176.jpg​​​​​​​

Oto Merkez’in CEO’su olan Muhammed Ali Karakaş genel olarak, 2021 yılında ikinci el araç sektörünün oldukça zorlayıcı olacağını belirtiyor. Bunun yanı sıra yaşadığımız şu günlerin fırsatının bilinmesi ve ona göre hızlı bir şekilde hareket edilmesi gerektiğini hatırlatıyor. Önümüzdeki aylarda araç sektöründe neler olacağı merakla bekleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.