2021 Erken Emeklilik Şartları! Milyonlarca Vatandaş Bunu Araştırıyor! EYT'liler ve Kadın Çalışanlar Ne Zaman Emekli Olacak?

2021 Erken Emeklilik Şartları! Milyonlarca Vatandaş Bunu Araştırıyor! EYT'liler ve Kadın Çalışanlar Ne Zaman Emekli Olacak?

Erken emeklilik konusu özellikle ülkemizde bir hayli araştırılmaktadır. Emeklilik şartları incelendiğinde 2021 yılında milyonlarca kişinin emekli olma ihtimali bulunuyor mu? 2021 senesinde EYT yasası meclisten geçecek mi?

Son zamanlarda pandemi nedeniyle çalışamayan vatandaşlar erken emeklilik yollarını araştırıyor. Sigorta kaydının yapıldığı tarih, prim günü ve yaş gibi çeşitli faktörlerin etkili olduğu emeklilikte insanlar emekli maaşı almaya ne zaman başlayacak? Bunun için en önemli şart olarak sigortaya giriş tarihi gösterilmektedir. Milyonlarca emeklilik bekleyen vatandaş yaş şartına takılmadan nasıl emekli olabilir? SGK'dan yapılan açıklamalar ve resmi kurumların duyuruları doğrultusunda emeklilik yollarını araştırdık ve sizlerin de emekli olabilmesi için gerekli şartları yazımızda belirttik. Kadınların ve erkeklerin kaç yaşında emekli olabileceği haberimizde.

Erken Emeklilik İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Erken emekli olmayı isteyen vatandaşların sigorta giriş tarihlerini kontrol etmesi gerekiyor. Eğer 8 Eylül 1999 yılı öncesinde sigorta kaydınız bulunuyorsa 3600 gün üzerinden emekli olabiliyorsunuz. Bu tarihten sonraki sigorta kayıtlarında 4500 gün üzerinden emekli olunabilirken 2008 yılında yapılan değişiklikle prim günü uzatıldı. 2008 yılından sonra sigorta giriş tarihi yapılan çalışanlar 5400 prim gününü tamamladıkları takdirde emekli olacak. Yani eğer sigorta giriş kaydınız geçmiş yıllarda yapılmış ise yaş olarak da prim günü olarak da oldukça avantajlı bir konumda olacaksınız ve diğerlerine nazaran daha erken yaşta emeklilik yaşayacaksınız.

Emeklilik Yaşınızı Hesaplayın!

Emeklilik yaşı hesaplamada etkili olan üç faktörden bahsetmiştik. Sigorta giriş tarihinizi baz alarak ve prim gününüzün ne kadarını doldurduğunuzu hesaplayarak emeklilik yaşınızı öğrenebilirsiniz. Bu konuda internet üzerinde emeklilik yaşı hesaplayan çeşitli uygulamalar dahi mevcuttur. SSK, Bağ-kur ve emekli sandığında bazı değişiklikler olabilir. O yüzden nereden emekli olacağınız da bir o kadar önemlidir.

Kadınlarda Erken Emeklilik

Kadınların erken emeklilik şartları nelerdir? Erken emeklilikte esas olan sigorta giriş tarihi 1999 yılı öncesiyse ve 2002 yılına kadar sigorta primlerinizi doldurmuş iseniz 52 yaşında emekli olmanız mümkündür. 2005 tarihinde dolduranlar 54 yaşında emekli olacakken, 2008 tarihinde emeklilik için gerekli primi doldurmuş olan kadınlarda ise bu yaş 56'dır.

EYT'liler Emekli Olabilecek mi?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar'ın (EYT) uzun yıllar çalışan ancak henüz emekli olamayan vatandaşları kapsayan bir topluluk. Zaman zaman meclisten çeşitli yasaların geçeceği konusunda iddialarda bulunulsa da EYT'liler bir türlü istediğine ulaşamadı. 2021 yılı, EYT'lilerin umutlarını tazelediği bir yıl olacak gibi gözüküyor. Konuyla ilgili siyasetçilerden ve iktidar kanadından bir açıklama beklenirken erken emeklilik için mücadele eden milyonlarca emekçinin konuyla ilgili çalışmaları ve sesini duyurma gayretleri sürüyor. EYT'liler, iktidarın bu konuya ılımlı yaklaşması sonucu istedikleri erken emekliliğe kavuşabilirler. Ancak şu an için herhangi bir açıklama yapılmadı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.