15 Şubat’tan Sonra Kısıtlamalar Kaldırılabilir!

15 Şubat’tan Sonra Kısıtlamalar Kaldırılabilir!

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, koronavirüs kısıtlamaları hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. İlhan, kısıtlamaların kaldırılması için vaka sayılarının önemli olduğunu, 1 aydır devam eden kısıtlamaların etkisini gösterdiğini ve 30 binlerde olan vaka sayılarının 9 binlere gerilediğini, yine 7 binin üzerinde olan hasta sayısının da bin 500’lere kadar gerilediğini ifade etti. İlhan, kısıtlamaların kaldırılması içinse 15 Şubat tarihini işaret etti.

rhr3sxacikytlyivfjroqg.jpg

Prof. Dr. İlhan, hafta içi ve hafta sonları uygulanan kısıtlamaların bu süreçte çok etkili olduğunu, vaka sayılarının ciddi derecede düşüş gösterdiğini ifade etti. Kısıtlamaların etkisiyle vaka, hasta ve ölüm sayılarının orantılı olarak azalma gösterdiğini söyledi. Vaka sayılarının düşmeye devam etmesi için kısıtlamaların bir süre daha devam etmesi gerektiğini vurguladı.

15 Şubat’tan Sonra Kaldırılması Uygun Olacaktır

Prof. Dr. İlhan, kısıtlamaların kaldırılması için 15 Şubat tarihini işaret etti. Türkiye’de koronavirüs aşılamasının 15 Ocak tarihinde başlayacağını, aşılamada ikinci dozun ise 15 Şubat tarihinde olacağını söyledi. Kısıtlamaların kaldırılması için 15 Şubat tarihinin seçilmesinin doğru olacağını belirtti.

1465789.jpg

Okullar Açılabilir

Prof. Dr. İlhan, okulların bir an önce açılmasının herkesin arzusu olduğunu ancak vaka sayılarında belli bir düzenin sağlanmasının ardından bunun olabileceğini ifade etti. 15 Şubat tarihinde okulların açılmasına ilişkin bir düşünce olduğunu ancak 15 Şubat tarihinde bunun yeniden değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Koronavirüste iniş trendinin devam etmesi ve vaka sayılarının binin altına inmesi durumunda okulların açılmasının mümkün olabileceğini dile getirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.