100 Bin Vaka Görebiliriz! Flaş Açıklama!

100 Bin Vaka Görebiliriz! Flaş Açıklama!

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, Türkiye’de koronavirüs salgınının gidişatı hakkında çok dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, son dönemde yaşanan vaka artışının oldukça normal olduğunu belirtti. 1 Mart tarihinde atılan normalleşme adımları sonrasında serbestleşme ile vaka sayılarının arttığını, İngiliz varyantının da ülke geneline yayıldığını belirtti.

3032358-810x458.jpg

Hayatını Kaybedenlerin Sayısı Artıyor

Prof. Dr. Ertuğrul açıklamasında, vaka sayılarıyla birlikte maalesef yoğun bakım hasta sayısının ve vefat sayısının da ciddi şekilde arttığını belirterek, vaka sayılarında ciddi şekilde düşüş sağlanması için mutlaka tam kapanmaya gidilmesi gerektiğini, tam kapanma sürecinde mağduriyet yaşayacak olan kesimin mağduriyetlerinin giderilmesinin büyük önem taşıdığını ifade etti.

Bir Süreliğine Tam Kapanma

Prof. Dr. Ertuğrul, tam kapanma sırasında birçok iş kolunda maddi olarak ciddi kayıplar yaşanacağını belirterek, tam kapanmanın bir süre içinde uygulanmasının gerektiğini, ayrıca kapanma süreci boyunca mutlaka aşılama faaliyetlerine hız verilmesi gerektiğini söyledi. Risk grubunda yer alan insanların aşılanması ile birlikte salgının belli bir ölçüde kontrol altına alınabileceğini sözlerine ekledi.

Vaka sayılarındaki artışın önüne geçilmesi için hükümetin çok hızlı bir şekilde karar alması ve ek tedbirleri devreye sokması gerektiğini, vaka sayılarının Türkiye’de 60 bine ulaşmasının oldukça muhtemel olduğunu da söyledi.

3032358-6a67c0020809240278591d2e2b771f26.jpg

Olgu Sayıları 100 Bine Dayanacak

Prof. Dr. Ertuğrul, günlük 55 bin civarındaki vaka sayısının tespit edilebilen vaka sayısı olduğunu, yeni kısıtlamaların ilan edilmemesi halinde vaka sayılarının belirti göstermeyenlerle birlikte 100 bine kadar dayanabileceğini dile getirdi.

Yoğun Bakımda Kritik Eşik Geride Kaldı

“Yoğun bakıma alınacak hasta sayısı artıyor. Vaka ve hasta sayısında bir düşüş olmaması halinde sağlık sistemi yükü kaldıramaz duruma gelebilir. Yoğun bakım servisinde kritik servis olan yüzde 60 seviyesi aşıldı, yüzde 65’e doğru gidiyor.

Türkiye’de aktif olan 350-400 bin civarında hasta var ve bunların takibi çok önemli. Kısa sürede tam kapanma ilan edilmemesi halinde ülkemizi zor günler bekliyor” dedi.

Test Sayısı 500 Bini Geçmeli

Prof. Dr. Ertuğrul, hastanelerde genç hasta sayısında ciddi bir seviyede artış olduğunu dile getirdi. Gençlerin hastalığı taşıdığını ve diğer insanlar için risk oluşturduğunu ifade etti.

“Geniş çaplı tarama testlerinin başlaması gerekiyor. Okul çağındaki çocuklara, gençlere haftalık tarama yapılması gerekiyor. İngiltere’de süreç bu şekilde yürüdü, çocuklara testler yapıldı her hafta, pratik testler dağıtıldı ve evde anne-babalar da test yapabildi. Test sayımızın 500 binin üzerine çıkması gerekiyor” ifadelerini kullandı.  

3032358-5781e6d921f0ee125c98db967862ac6d.jpg

Aşı Ölümden Koruyor

Prof. Dr. Ertuğrul son olarak aşı konusuna değindi ve aşının ölümü yüzde 100 oranında engellendiğini ifade etti. Aşı olan kişilerin virüse yakalanabileceklerini ama ağır bir şekilde geçirmeyeceklerini bundan dolayı herkes aşı olması gerektiğin sözlerine ekledi.