1.100 TL yardım parası başvurusu nasıl yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi hanelere 1.100 TL sosyal yardım ödemesinin yapılacağı aktarıldı. 1.100 TL yardım içinse başvuru alınmayacak. Daha önceden tespit edilmiş 2 milyon haneye verilecek.

Korona sürecinin olumsuz etkilediği yurttaşlar, tam kapanma sürecinde verilecek olan 1.100 TL’lik yardımı almak için araştırmaya yapıyor. ‘’1.100 TL yardım parasını kimler alacak, 1.100 TL yardım parası başvurusu?’’ diye araştırmalar yapılıyor. Bakan Yanık Twitter hesabı üzerinden verilecek olan destek paketine ilişkin açıklama yaptı. Yapılan açıklamada şunlara yer verildi;

2.jpg

“2 milyonun üzerinde haneye bin 100'er liralık nakdi destek sağlıyoruz. Tam kapanma döneminde 2 milyar liranın üzerinde sosyal yardımı ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Salgının getirdiği bu zor günleri hep birlikte aşacağız” ifadelerini kullandı.

1.100 TL Yardım Parası Nasıl Alınır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, söz konusu destekten yararlanmak isteyen kişilerin herhangi bir yere başvuru yapmasına gerek olmadığını belirtti. İhtiyaç sahibi aileler daha önce e- devlet üzerinden başvurmuş ve ihtiyaç sahibi olduğu SYDV tarafından tespit edilmiş kişilere verileceği aktarıldı.

1.jpg​​​​​​​

Sonuçlar için E- Devlet

Bakanlık tarafından gelen bilgilere göre, ödemelerin daha önce e- Devlet başvurularında banka hesap bilgisi bulunan kişilerin banka hesaplarına, olmayanların ise PTT hesaplarına yatacağını aktarı. Herhangi bir kart bilgisini paylaşmayan kişilere ise Ramazan Bayramı’na kadar evlere getirilerek verilecek.

Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı hak sahipliğinin olması durumunda e- Devlet kapısı üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ‘’Sosyal Yardım Sorgula’’ başlıklı bölümü üzerinden kontrol edilebileceği bilgisini verdi. Bunların yanı sıra Bakanlık, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca destek olunan diğer hanelere desteğin devamı için ekstra olarak 183 milyon lira kaynak ayıracak.