Usta Sanatçı Hayatını Kaybetti! Sanat Camiası Yasa Boğuldu!

Usta sanatçı Gültekin Aydoğdu’nun 85 yaşında hayata gözlerini yumduğu duyuruldu. Yıllarca koro şefi ve kanun sanatçısı olarak TRT’de görev alan Aydoğdu’nun vefatı sanat camiasını yasa boğdu.

06 Ağustos 2021 19:40 Gündem
Usta Sanatçı Hayatını Kaybetti! Sanat Camiası Yasa Boğuldu!

Usta sanatçı Gültekin Aydoğdu’nun hayatını kaybettiği duyuruldu. 85 yaşında yaşama gözlerini yuman Aydoğdu uzun yıllar boyunca TRT Ankara Tiyatrosu’nda koro şefi ve kanun sanatçısı olarak görev aldı. Gültekin Aydoğdu’nun ölüm haberini TRT Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Zahid Sobacı duyururken, ölüm haberinin duyurulmasından sonra sanat camiasında büyük bir üzüntü yaşandı.

twtiter-2564.jpg

Gültekin Aydoğdu’nun ölüm haberini veren Zahid Sobacı, açıklamayaı resmi sosyal medya hesabından yaptı. Sobacı yaptığı açıklamada Gültekin Aydoğdu’nun ölüm haberini duyduğunu ifade ederek; başsağlığı dileğinde bulundu.

 

Gültekin Aydoğdu Kimdir?

Hayatını kaybeden Gültekin Aydoğdu; 19 Ocak 1936 yılında Antalya’da yaşama gözlerini açtı. Küçük yaşlarda müzik ile uğraşmaya başlayan Aydoğdu; İstanbul’da Üsküdar ve Kadıköy’de çeşitli Musiki Cemiyetleri’nin çalışmalarında yer aldı. Aydoğdu, Laika Karabey’in yönetiminde bulunan İleri Türk Musiki Konservatuarında bir süre görev aldı ve sonrasında yine İstanbul Belediye Konservatuarında da belirli bir süre bulundu.

st0lbwxfbeyxhgzznpioia.jpg

Gültekin Aydoğdu, Aksaray Taşkasap’ta bulunan Gazetecilik ve Ticaret Özel Okulu’nu bitirdi. Sonrasında yedeksubaylık görevi yapan Aydoğdu bu görevinden sonra ise 1960 yılında ailesi ile birlikte Ankara’ya yerleşti. Ankara yerleştikten sonra 1964 yılında kurulan Hacettepe Tıp Fakültesi Türk Müziği Korosu’nun ilk yöneticisi oldu ve bu görevi 5 yıl boyunca yürüttü.

hqdefault.jpg

1 Kasım 1974 tarihinde bir kez daha üniversitenin korosunu yönetmeye başladı. Bu ikinci koro yöneticiliğini  ise 6 yıl boyunca yani 1981 yılına kadar yaptı. Öte yandan TRT Ankara Radyosu’nda da görev alan Aydoğdu; 1966 yılından itibaren kanun sanatçısı olarak çalıştı. 1981 yılında ise yapılan sınavla koro şefi olmayı başardı. 2001 yılında emekli olan Gültekin Aydoğdu; bu tarihe kadar birçok farklı görev ve işte yer alarak kariyerini noktaladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler