Türkiye’ye Akın Akın Gelen Afganların Arkasında Kim Var?

Türkiye bir süredir Afgan göçü ile çalkalanıyor. Sınır bölgelerinden servis edilen görüntülerde çok sayıda Afgan göçmenin Türkiye’ye kaçak yollarla giriş yaptığı görülüyor.

30 Temmuz 2021 23:08 Gündem
Türkiye’ye Akın Akın Gelen Afganların Arkasında Kim Var?

Türkiye’deki göçmen sayısı her geçen gün artıyor. İç savaştan dolayı Türkiye’ye gelen milyonlarca Suriyeli sonrasında son zamanlarda Afganistanlılar doğu sınırlarından kaçak yollarla giriş yapıyor. Konuyla ilgili olarak Korkusuz yazarı Barış Yarkadaş dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

Yarkadaş yazısında, Türkiye’ye akın akın gelen Afganların arkasında ABD’nin olduğunu dile getirdi.

Yarkadaş’ın dikkat çeken yazısı şu şekilde:

Afganistan’dan yola çıkan, İran’dan rahatlıkla geçen, Türkiye’ye ise elini kolunu sallayarak giren Afganistan vatandaşlarının arkasında tek bir güç var: ABD…

Medya üzerinde çok fazla durmadı ama ABD’nin bir dönem kendisiyle işbirliği yapan Afganları bölgeden çıkarmak için ciddi bir fon ayırdığı, bu fonun da Afganistan’daki ABD’liler tarafından yönetildiği satır aralarında kaldı. Fondan yararlanmak ve dolayısıyla ülkeden çıkabilmek için, ABD’nin bölgedeki temsilciliklerine başvurmanız ve yaklaşık 40 sayfalık bir formu doldurmanız gerekiyor.

ÖNCE TESPİT ETTİLER…
Formda, nerede ve ne zaman hangi görevde bulunduğunuz, irtibatta olduğunuz ABD’liler, mesleğiniz, geçim kaynağınız ve benzeri bilgileri içeren sorular var.

Bir dönem ABD ile işbirliği yapan şu an ise Taliban’dan kaçmaya çalışan kişiler, bir süre önce bu formları doldurmaya başladı. Ancak kendilerine herhangi bir ‘dönüş’ olmadı. ABD işbirlikçisi Afganlar, bunun üzerine rahatsızlıklarını yüksek sesle dile getirdi.Bazı Afganlar ‘’Bizi ortada bırakıyorsunuz, ne arayan ne soran var” deyince, formlara yönelik işlem hızlandırıldı. Belli ki; formların toplanmasının ardından bir ‘’tahliye planı’’ hazırlandı ve uygulamaya konuldu. Böylece binlerce Afgan, ABD’nin tahliye planı doğrultusunda üç ülkenin sınırını geçerek Türkiye’ye yerleşmeye başladı.

AKP VE MHP’NİN DERDİ ABD DESTEĞİ
Kısacası; şu an Van sınırını Türk karakollardaki “Hudut Namustur” yazısına rağmen rahatlıkla geçen Afganların büyük bölümü, ABD’nin bölgedeki işbirlikçileri… AKP ve MHP, ABD politikaları ve talimatları doğrultusunda, Afganlara kucak açıyor. Çünkü; AKP ve MHP’nin iktidarda kalabilmek için ABD desteğine ihtiyacı var. Her iki parti, Afganları Türkiye’ye kabul ederek, Biden’ın desteğini alabileceğini düşünüyor ve bunu da “Mazluma kucak açıyoruz” diye pazarlıyor.

“Gelenlerin hepsi erkek…”
Dün bu köşede, 2004-2006 tarihleri arasında Türk-İran sınırını koruyan ve sınırdan yasadışı geçişlere izin vermeyen Van 6. Hudut Alay Komutanı Kurmay Albay Naim Babüroğlu’ndan bahsetmiştim. Yazının yayımlanmasının ardından konuştuğum Babüroğlu, “Türkiye’ye gelenlerin sadece erkek ve genç yaş grubu olması, başka bir planın göstergesi. Zeytinburnu’nda yaşanan ve sosyal medyaya da yansıyan görüntüler bu görüşümü destekliyor” dedi.

ASKERİ GİYSİLERLE SAHİLDELER…
İzleyemeyenler için hatırlatalım: Zeytinburnu Sahili’nde toplanan ve üzerlerinde Afgan Ordusu’na ait askeri giysiler bulunan bir grup genç, kendi aralarında şakalaşıyor, etraftakilerle sohbet ediyordu. Bu görüntü sosyal medyadaki tartışmaları daha da alevlendirdi.

Afgan göçmenlerin rahatlıkla geçtiği Van sınırını karış karış bilen Babüroğlu, “Kaçak geçişlerde normalde % 50 kadın – çocuk olur. Burada geçenlerin tamamı, 18 – 30 yaş arası… Bu bir yasa dışı göçmen akınından daha farklı bir durum” ifadesini kullandı.

ABD PLANI İŞLİYOR
Babüroğlu’nun dikkat çektiği bu nokta önemli… Evet, belli ki; ABD yukarıda da ayrıntılarıyla anlattığım üzere, bir ‘tahliye planı’ çerçevesinde bölgeyi boşalttırıyor. “Göçmen Deposu” olarak da Türkiye’nin seçildiği, AKP ve MHP’nin de buna rıza gösterdiği ortaya çıkıyor.

Şimdi soru şu: Aralarında askerlerin de olduğu anlaşılan Afganistan vatandaşları için nasıl bir plan yapıldı? İçlerinde askerlerin de olduğu binlerce Afgan, Türkiye’de ne yapacak? Hangi plan çerçevesinde ve nerede kullanılacaklar?

İktidarın, boş lafları bırakıp yurttaşlara tüm gerçeği anlatması gerekiyor. Söyleyin; Türkiye’nin başına neden, nasıl ve hangi belayı açtınız! Önünüze geleni “Irkçı – faşist” ilan edip işin içinden sıyrılamazsınız!

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler