Soruya doğru cevap verene 50 bin lira verecek!

Diyarbakırlı matematik öğretmeni olan Nazım Yokuş, geometride nokta ve doğrunun olmadığını iddia ediyor. Yokuş, noktayla doğrunun varlığını ispatlayabilene ise 50 bin lira ödül verecek.

18 Ağustos 2021 15:24 Gündem
Soruya doğru cevap verene 50 bin lira verecek!

Gündeme bomba gibi düşen olay Diyarbakır’da yaşandı. Diyarbakır’da matematik öğretmeni olarak 23 yıldır görev yapan Nazım Yokuş,  matematikte birçok veri hatası gördüklerini ve geometride noktayla doğrunun varlığını ispatlayabilene 50 bin lira ödül vereceğini belirtti.

Diyarbakır’da da oldukça popüler olan Nazım Yokuş, daha öncesinde de birçok veri ve mantık hatasını gördükleri belirtmişti. Yokuş konuyla ilgili olarak şunları söyledi; “Daha önce de bir soru sormuştuk, ödülü ise 50 bin lira olarak belirlemiştik. Sorduğumuz soruda birçok kişi o sorunun cevabının olmayacağının kanaatine vardı. Biz o zamanda da söylemiştik. 'Yaptığımız çalışmalar yanlış mı ya da doğru mu' diyerek sorunun cevabını web sitemize göndermelerini istemiştik. Şu anda yaptığımız çalışmada ise üç tane temel üzerine kuruludur.

Bunlardan bir tanesi ilkokul ile ortaokullarda öğrencinin kafasında zihinlerini sınırlıyorlar. Örneğin bir elma ile bir diğer elmanın toplamına iki elma diyorlar. Oysa siz toplama işlemlerini elmalar ile söyleyemezsiniz. Benim ana hedefim, mantığım, sorgulanabilir ve araştırılabilir bir matematiğin çocuklarımıza öğretilmesidir” ifadelerini kullandı.

t169.jpg

‘’Amaç Matematiği Sevdirerek Öğretmek’’

23 yıllık tecrübeli öğretmen Nazım Yokuş, yaptığı açıklamada temel amacın öğrencilerin kalıplardan çıkabilmesine olanak sağlamak ve sevdirerek öğretmek olduğunu ifade etti. Daha sonrasında ise şunları ekledi,

‘’Nokta’nın ispatını yapana 50 bin lira ödül vereceğiz. Bir diğer sorumuz ise doğrudur. Doğrudan kastımız felsefik doğrudan kast etmiyoruz. Geometrideki doğrudan bahsediyoruz. Doğrunun da ispatını yapan öğrenci, öğretmen veya akademisyen arkadaşlarımıza 50 bin lira ödül vermeye hazırım. Çünkü bunlar merak ettiğim kişisel konulardır.

Üçüncü sorum ise eşitsizlik sorusudur. Eşitsizlik sorusunda matematik kurallarına göre iki çözüm yapıyoruz. İkisi de mantık ve matematik kurallarına gayet uyumludur, ama ikisinde de ayrı iki sonuç çıkıyor. Bu ayrı sonuç çıkması matematiğin kusuru mudur?‘’

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler