Her ay cebinizden 619 lira çıkıyor!

Korona virüs salgını iş hayatındaki çalışma şekillerinde değişimlere sebep oldu. Bu değişimlerden birisi de evden çalışanlar için de ev masraflarının artmasına yol açtı. Yapılan araştırmalara göre uzaktan çalışma ev harcamalarının aylık ortalama 619 lira.

16 Ağustos 2021 16:11 Gündem
Her ay cebinizden 619 lira çıkıyor!

Korona virüs salgını süresince iş hayatındaki çalışma şekillerinde değişimlere neden oldu. Bu değişim evden çalışanlar için de ev giderlerinin artmasına oldukça yol açtı. Yapılan araştırmalara göre uzaktan çalışma ev harcamalarının aylık ortalama olarak 619 lira artış yaşadığını gösterdi.

Bilindiği üzere şirketlerin yüzde 60’ı uzaktan çalışma süreci boyunca çalışanlarına destek verdiklerini aktarırken çalışanların ise bu süreçte ev masraflarının 619 lira boyunca artış yaptığını gösteriyor. Türkiye’de faaliyet gösteren alışveriş platformu yeni normalleşme sürecinin iş dünyasına yansımalarla ile ilgili araştırma gerçekleştirdi.

ferhat-haberay-kopyasi-88.jpg

Araştırma sonuçlarına göre, yeni süreçle birlikte belirli bir etkisi olduğunu gözler önüne seriyor. Her 5 kişiden 3’ü işlerini iş yerlerinden yürütüyorken, her 5 kişiden 2’si ise Covid’in 2 yıl daha süreceğini öngörmekte.

ferhat-haberay-kopyasi-87.jpg

Avansas’ın gerçekleştirdiği ‘Covid-19 Etkisinde Yeni Çalışma Düzeni’ araştırmasına göre, 81 ilden toplamda 2 bin 500’ü aşkın insan katıldı. Araştırmada uzaktan çalışma sistemine geçmemizden bugüne kadar süreçte; Covid-19 pandemisi ve sonrasında hem çalışanların hem de işverenlerin iş yerlerine alınması planlanan önlemlerle ilgili beklentilerini ve normalleşme süreciyle ilili olarak öngörüleri ortadan koyboldu.

ferhat-haberay-kopyasi-89.jpg

Uzaktan Çalışma Ev Harcamalarına 619 Lira Arttırdı!

Yapılan araştırmanın sonuçlarına bakıldığında 250’den az sayıda çalışana sahip iş yerlerinin yüzde 66’sı mevcut durumdan ofisten çalıştıklarını aktarırken, 250’den daha fazla çalışana sahip iş yerlerinin ise yüzde 54’ü hibrit çalışma modelini uyguladı. Araştırma ile uygulanan hibrit modelin ne kadar süre devam edeceği konusunda ise iş yerlerinin yüzde 50’sinin henüz karar vermediğini aktardı.

ferhat-haberay-kopyasi-86.jpg​​​​​​​

Araştırmalara göre, uzaktan çalışma sistemiyle birlikte çalışanların ev masrafları artış gösterdi. Yeni model ile ev harcamalarında aylık ortalama artış tutarı 619 TL olurken, şirketlerin yüzde 60’ı uzaktan çalışma süresi boyunca çalışlarına destek verdi.

ferhat-haberay-kopyasi-90.jpg

Şirketlerin de destek sağladığı alanlar ise başlıca şu detaylar oldu; hijyen kiti yemek masrafları, fatura desteği, kırtasiye ürünleri vs. Şirketler, uzaktan çalışma sisteminin de devam ettiği sürece çalışanlarına destekte bulunmaya devam edeceklerini aktardı.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler